• rozwiń

Producent samolotów ostrzega: "Wyjście Wielkiej Brytanii z UE stworzyłoby ogromne zagrożenie gospodarcze"

Producent samolotów ostrzega: "Wyjście Wielkiej Brytanii z UE stworzyłoby ogromne zagrożenie gospodarcze"
Foto: Shutterstock Foto: Zdaniem przedstawiciela Airbusa, długofalowe konsekwencje gospodarcze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE byłyby ogromne

Europejski producent samolotów Airbus w środę włączył się w dyskusję o skutkach możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ostrzegając, że taka decyzja doprowadziłaby do utraty tysięcy miejsc pracy i stworzyłaby "ogromne zagrożenia" gospodarcze.

- Nie wierzę, że ktokolwiek, kto prowadzi biznes na skalę globalną, może zgodnie z prawdą i jednoznacznie twierdzić, że większe (...) korzyści gospodarcze będzie można znaleźć poza Unią niż wewnątrz niej - powiedział przedstawiciel koncernu Airbus Group UE Paul Kahn na spotkaniu z liderami biznesu w Walii.

Ogromne konsekwencje

Ostrzegł, że długofalowe konsekwencje gospodarcze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (tzw. Brexitu) byłyby ogromne. - W samej Walii wyjście Wielkiej Brytanii z UE bezpośrednio wpłynęłoby na jakieś 150-200 tysięcy miejsc pracy - podkreślił.

- Jeśli po wyjściu z UE warunki gospodarcze stałyby się mniej korzystne dla biznesu w Wielkiej Brytanii niż w innych częściach Europy lub poza nią, czy Airbus ponownie rozważyłby inwestowanie w Zjednoczonym Królestwie? Tak, zdecydowanie - powiedział Kahn.

Walijskim przedsiębiorcom powiedział, że inne kraje Europy konkurują z Brytyjczykami o udział w rynku lotniczym. Nie wymienił konkretnych państw, jednak specjaliści wskazują, że Niemcy i Hiszpania od dawna chcą przejąć produkcję skrzydeł do samolotów, ponieważ branża ta tworzy miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Airbus, największy po Boeingu światowy producent samolotów, w Wielkiej Brytanii zatrudnia 16 tys. osób. W Broughton, na północy Walii, koncern ma zakłady produkujące skrzydła do wszystkich jego samolotów pasażerskich. W Zjednoczonym Królestwie rocznie generuje zysk wysokości ok. 6 mld funtów.

Brytyjski premier David Cameron przed majowymi wyborami parlamentarnymi, w których zwyciężyła jego Partia Konserwatywna, zapowiedział, że do końca 2017 r. rozpisze referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Wiele firm chciałoby głosowania już w przyszłym roku, żeby skrócić okres niepewności.

Niepokój wśród klientów

We wtorek największy bank niemiecki, Deutsche Bank, poinformował o utworzeniu grupy roboczej, która rozważy ewentualność częściowego wycofania się tej instytucji finansowej z Wielkiej Brytanii, jeśli kraj postanowi wyjść z UE. Podkreślono, że możliwość Brexitu wywołuje zaniepokojenie wśród klientów banku. Deutsche Bank działa w Wielkiej Brytanii od 1873 r. i zatrudnia tam ok. 9 tys. osób.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane