• rozwiń

Zaskakująca transakcja. Airbus przejmie program produkcji odrzutowców

Zaskakująca transakcja. Airbus przejmie program produkcji odrzutowców
Foto: wikimedia.org/Yan Gouger/(CC BY-SA 3.0) Foto: Airbus przejmie program CSeries od Bombardiera

Airbus przejmie większość udziałów w CSALP i stanie się właścicielem programu zajmującego się produkcją pasażerskich odrzutowców Bombardiera. - Ten krok może zmienić krajobraz transatlantyckiej "wojny handlowej" z Boeingiem - podaje CNN Money.

Airbus przejmując 50,01 proc. udziałów w spółce CSALP stanie się właścicielem programu produkcji odrzutowców pasażerskich CSeries. Sprzedaż tych samolotów amerykańskiemu przewoźnikowi Delta Air Lines stała za skargą Boeinga, który uważa, że transakcji dokonano po zbyt niskiej cenie. W odpowiedzi administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa zapowiedziała wprowadzenie wysokiego cła na samoloty CSeries.

Pozostałe udziały około 31 proc. i 19 proc. będą należały odpowiednio do Bombardiera oraz funduszu należącego do kanadyjskiego regionu Québec, Investissement Québec, który kilka lat temu włożył w firmę miliard dolarów, ratując ją przed bankructwem.

Zasady współpracy

Zgodnie z umową program CSeries wydzielono do osobnej spółki z Bombardiera. Ustalono też, że za marketing i pozyskiwanie klientów będzie odpowiedzialne europejskie konsorcjum, a same montownie odrzutowca pozostaną w Montrealu.

Jednak Airbus zyskał prawo do rozbudowania swoich zakładów w Stanach Zjednoczonych o linię montażu CSeries, co ma pomóc w sprzedaży tego modelu w USA. Airbus zyska też prawo do nominowania spółki CSALP, który będzie miał decydujący wpływ na program CSeries.

Zaskoczenie

Jak podaje BBC, przejęcie programu CSeries przez Airbusa to zaskoczenie dla rynku, które może mieć wiele skutków dla trwającej "wojny handlowej" między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Mowa o zapowiedziach rządu USA na temat planów wprowadzenia ponad 200 proc. cła na samoloty Cseries sprzedawane do USA.

Ekspert branży handlowej Simon Lester z Cato Institute przypomina, że Airbus posiada dużą fabrykę w USA i może chcieć ją wykorzystać do ominięcia wysokiego cła, jeśli to zostanie wprowadzone. - Montując tam Cseries, będzie mógł je sprzedawać klientom z USA bez cła - twierdzi Simon Lester.

Bombardier Inc. to kanadyjski koncern specjalizujący się w produkcji i budowie samolotów, lokomotyw, wagonów kolejowych, wagonów tramwajowych i wagonów metra.

Airbus to konsorcjum europejskie zajmujące się produkcją samolotów, spółka zależna Airbus Group (dawniej EADS). Siedziba koncernu znajduje się w Tuluzie we Francji. Airbus zatrudnia około 50 tysięcy pracowników w różnych państwach Europy: Niemczech (Hamburg), Francji (Tuluza), Wielkiej Brytanii (Bristol) i Hiszpanii (Sewilla), a od 2009 roku także w Chinach (Tiencin). Spółki zależne od firmy znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach i Indiach.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane