• rozwiń

Brytyjski specurząd wszczyna śledztwo przeciwko Airbus Group

Brytyjski specurząd wszczyna śledztwo przeciwko Airbus Group
Foto: www.airbus.com (pressroom) Foto: Wszczęto śledztwo korupcyjne przeciwko Airbus Group

Airbus Group poinformował o toczącym się przeciwko niemu postępowaniu brytyjskiego urzędu ds, przestępstw gospodarczych Serious Fraud Office (SFO). Śledczy badają podejrzenia dotyczące korupcji i oszustw związanych ze sprzedażą cywilnych samolotów.

Według informacji przekazanych przez Airbus Group, SFO bada nieprawidłowości dotyczące zewnętrznych konsultantów współpracujących z firmą na rynku lotnictwa cywilnego. Firma poinformowała o śledztwie w niedzielę późnym wieczorem, dwa dni po tym, jak otrzymała oficjalną informację w tej sprawie od śledczych.

Nieprawidłowości w lotnictwie

Rozpoczęcie postępowania nie jest zaskoczeniem. Jeszcze w kwietniu firma poinformowała o odkryciu,w wyniku wewnętrznych procesów kontrolnych, "pewnych nieprawidłowości". Ta informacja skutkowała zawieszeniem kredytów eksportowych, gwarantowanych przez agendy rządowe z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, przyznawanych na transakcje z udziałem linii lotniczych o mniejszej płynności finansowej.

Jak ocenili dziennikarze internetowego wydania "Financial Times", rozpoczęcie formalnego śledztwa jest "poważnym problemem" dla producenta samolotów i może potrwać nawet kilka lat, utrudniając skuteczną walkę konkurencyjną z największym rywalem, czyli amerykańskim Boeingiem.

Pośrednicy Airbusa

Jak przypomniał dziennik "Daily Telegraph", w przeszłości pojawiały się już - niepotwierdzone w toku śledztwa - oskarżenia o działania korupcyjne pośredników Airbusa, m.in. w Arabii Saudyjskiej.

Airbus Group zapowiedział w swoim oświadczeniu bliską współpracę w celu jak najszybszego wyjaśnienia powstałych wątpliwości.

 

We Włoszech 100 euro łapówki to nie korupcja:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane