• rozwiń

Agencja tnie rating Włoch. Ostrzeżenie w sprawie członkostwa w strefie euro

Nawet 7 tysięcy euro kary za zakupy na plaży. Ostrzeżenie dla jadących do Włoch Odtwórz: Nawet 7 tysięcy euro kary za zakupy na plaży. Ostrzeżenie dla jadących do Włoch
Nawet 7 tysięcy euro kary za zakupy na plaży. Ostrzeżenie dla jadących do Włoch "Źródło: TVN24 BiS"

Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating Włoch z Baa2 do Baa3. Decyzja ta została ogłoszona w czasie napięć w rządowej koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd oraz z Unią Europejską na tle projektu budżetu na przyszły rok. Plan ten krytykuje Komisja Europejska.

W uzasadnieniu do piątkowej decyzji agencja Moody's wyjaśniła, że jest ona związana z wyraźną zmianą strategii budżetowej włoskiego rządu i "znacząco podniesionym deficytem", wyższym niż oczekiwano.

W planie wydatków na 2019 roku rząd Giuseppe Contego zapisał, że deficyt ten będzie wynosił 2,4 procent PKB.

Ponadto, jak podkreśliła agencja ratingowa, powodem jej decyzji jest brak spójnego programu reform, zwłaszcza tych na rzecz wzrostu gospodarczego.

W wydanym komunikacie zwraca się uwagę na to, że możliwość wyjścia Włoch ze strefy euro jest "bardzo niska", ale ryzyko może wzrosnąć, jeśli dojdzie do dalszej eskalacji napięć między włoskim rządem a instytucjami europejskimi na tle projektu budżetu.

Pierwsze przedstawione przez Komisję Europejską oceny planu budżetowego są negatywne, gdyż interpretuje się je jako istotne odejście od wcześniejszych zobowiązań władz w Rzymie.

"Wszystko, jak przewidziano"

Według Moody's prognozy rządu dotyczące wzrostu są "optymistyczne". Jednocześnie agencja ostrzegła, że włoski dług publiczny nie spadnie wyraźnie w najbliższych latach i pozostanie na poziomie około 130 procent PKB.

Źródła w kancelarii premiera Włoch, cytowane przez agencję Ansa, komentując obniżenie ratingu, oświadczyły: "Wszystko jak przewidziano".

Rząd Giuseppe Contego, który w najbliższych dniach będzie bronić projektu budżetu na forum UE, zmaga się z wewnętrznymi napięciami między dwoma ugrupowaniami koalicyjnymi. Według komentatorów spór antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi na tle zapisu o planie amnestii podatkowej zagraża stabilności tej trudnej koalicji rządowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane