• rozwiń

Decyzja agencji Moody's w sprawie ratingu Polski

S&P: rating bez zmian, perspektywa stabilna Odtwórz: S&P: rating bez zmian, perspektywa stabilna
S&P: rating bez zmian, perspektywa stabilna "Źródło: TVN24 BiS"

Agencja Moody's poinformowała, że 23 marca nie dokonała aktualizacji ratingu Polski. To oznacza, że zarówno sam rating, jak i ocena możliwości jego zmiany (perspektywa) pozostają bez zmian. W maju 2017 roku agencja potwierdziła rating Polski na poziomie "A2" i podniosła jego perspektywę do stabilnej.

Moody's to obok Standard&Poor's i Fitch najważniejsza agencja ratingowa oceniająca wiarygodność kredytową państw. Opinia przekłada się na atrakcyjność gospodarczą kraju i jest ważną wskazówką dla zagranicznych inwestorów.

Ryzyko reformy

Jeszcze w styczniu 2018 roku agencja poinformowała, że na ocenę siły instytucjonalnej Polski mogą wpłynąć reforma sądownictwa i jej potencjalne skutki - osłabienie niezależności sądownictwa, systemu kontroli i równowagi oraz praworządności.

"(...) reforma sądownictwa w Polsce sprowadza ryzyko osłabienia niezależności systemu sądownictwa, podważenia systemu kontroli i równowagi (check and balances) oraz praworządności, może potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę siły instytucjonalnej (Polski - red.)" - napisano w raporcie.

To pierwszy raz, gdy agencja publicznie wspomniała o takiej ewentualności w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Agencja dodała, iż skutki reformy mogą potencjalnie "osłabić sentyment gospodarczy oraz FDI (bezpośrednie inwestycje zagraniczne - red.)" w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane