• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Brytyjskie referendum

Wielka Brytania spada z piedestału. Druga agencja obniża rating

S&P i Fitch obniżają ratingi Wielkiej Brytanii Odtwórz: S&P i Fitch obniżają ratingi Wielkiej Brytanii
Foto: PAP/EPA/HANNAH MCKAY Foto: Agencja Fitch obniżyła rating kredytowy Wielkiej Brytanii | Video: S&P i Fitch obniżają ratingi Wielkiej Brytanii

W ślad za agencją ratingową Standard & Poor's również agencja Fitch obniżyła w poniedziałek poziom wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii wskazując na negatywne skutki ekonomiczne jej wyjścia z Unii Europejskiej.

W rankingu Fitcha Wielka Brytania spadła z drugiego po najwyższym poziomu AA+ do leżącego o szczebel niżej AA i to z perspektywą negatywną - co oznacza, że niewykluczona jest dalsza degradacja.

Ujemny wpływ

Jak oświadczył Fitch, decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej ujemnie wpłynie na brytyjską gospodarkę, finanse publiczne i ciągłość polityczną.

Wcześniej tego samego dnia S&P obniżył Wielkiej Brytanii najwyższy w jego klasyfikacji rating AAA od razu o dwa stopnie, do AA - z zaznaczeniem, że perspektywa jest tutaj również negatywna.

Agencja utrzymała również perspektywę negatywną dla brytyjskiej oceny wiarygodności kredytowej, co znaczy, że w przyszłości może dojść do kolejnych obniżek ratingu. Według S&P negatywna perspektywa odzwierciedla ryzyko dla brytyjskiej gospodarki i finansów publicznych, a także dla roli funta szterlinga jako międzynarodowej waluty rezerwowej.

Referendum w sprawie wyjścia z UE S&P nazwała w komunikacie "wydarzeniem brzemiennym w skutki", które doprowadzi do "mniej przewidywalnych, stabilnych i skutecznych ram politycznych w Zjednoczonym Królestwie".

Moody’s obniża perspektywę

Agencja Moody’s z kolei utrzymała rating Aa1, ale w sobotę obniżyła perspektywę Wielkiej Brytanii ze stabilnej do negatywnej. W uzasadnieniu Moody’s przekazuje, że jest to rezultat nadchodzącego "przedłużającego się okresu niepewności".

„Według Moody’s, negatywny efekt niższego wzrostu gospodarczego przeważy fiskalne oszczędności, które Wielka Brytania zyska dzięki zawieszeniu zapłaty składek do unijnego budżetu” - podała agencja, dodając, że kraj ma także jeden z największych deficytów budżetów pośród zaawansowanych gospodarek.

Colin Ellis, który stoi na czele Moody’s, ocenił w sobotniej audycji radia BBC, że wiarygodność kredytowa Wielkiej Brytanii może mieć wpływ na brytyjskie gospodarstwa domowe w długim terminie.

Jakie skutki?

Decyzji agencji mogą w konsekwencji jeszcze mocniej wpłynąć na przyszłość brytyjskiej polityki gospodarczej. Niższa zdolność kredytowa oznacza bowiem wyższe niż dotychczas opłaty za zaciągnięcie kredytu.

- Niższy rating wiązałby się z wyższymi kosztami kredytowania, co może być odczuwalne nie tylko przez gospodarkę, lecz także firmy i gospodarstwa domowe w dłuższym okresie - mówił Coli Ellis, szef Moody's.

Najwyższy poziom inwestycyjny na poziomie AAA, który Wielka Brytania miała do tej pory oznaczał, że ryzyko jest najmniejsze. Dla inwestorów jest to jednak także informacja o tym, że za zainwestowane pieniądze otrzymają mniejsze oprocentowanie. Tak, jak w przypadku "wyścigów konnych" - im gorszy rating (wyższe ryzyko), tym wyższe oprocentowanie.

"Wielka trójka" odpowiada na Brexit

Ratingi przyznawane są spółkom, bankom, miastom, państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Moody’s, Standard Poor's i Fitch to najważniejsze na świecie firmy oceniające, komu i za ile pożyczyć pieniądze. Albo komu lepiej w ogóle nie pożyczać. Opinie "wielkiej trójki" bierze pod uwagę cały świat.

W czwartkowym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE.

Zobacz: co dalej z Unią?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
KuLla
Chyba raczej należy obniżyć rating UE, bo traci 16% przychodów, które generowała dla UE właśnie UK.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gość568
Pewnie jak będzie trzeba to obniżą ale póki co UE bazuje na kilku "stabilnych nogach" a UK jest jedną i to obecnie mniej stabilną nogą...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane