• rozwiń

Gigantyczna umowa Aerofłotu. Sto rosyjskich maszyn

Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska Odtwórz: Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska
Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska "Źródło: TVN24 BiS"

To największa transakcja w najnowszej historii firmy. Rosyjska linia lotnicza Aerofłot kupi 100 samolotów Suchoj Superjet 100 (SSJ 100), a umowa może być warta ponad 3 miliardy dolarów - donosi dziennik gospodarczy "Wiedomosti" cytowany przez Reutersa.

W sierpniu władze kontrolowanego przez państwo Aerofłotu, informowały, że chcą się skoncentrować na nowej strategii firmy, czyli na uruchomieniu nowych regionalnych baz i zwiększeniu udziału rosyjskich maszyn w swojej flocie.

- Najważniejszym priorytetem Aerofłotu jest działanie w interesie rosyjskiego lotnictwa i całego kraju - mówił wtedy prezes koncernu Witalij Saweliew. To najwyraźniej odpowiedzieć na naciski władz. W maju prezydent Władimir Putin powiedział, że do 2024 roku udział lotów omijających Moskwę powinien wzrosnąć do 50 proc. Obecnie niemal dwie trzecie wszystkich połączeń krajowych w Rosji odbywa się przez stolicę.

Istniejący od 1923 roku Aerofłot ma według Reutersa 350 samolotów, ale głównie modele Airbusa z wąskim kadłubem. 49 maszyn to rosyjskie Suchoj Superjet 100. Zdaniem cytowanych przez agencję analityków Aton ich efektywność operacyjna jest bardzo niska w porównaniu z innymi samolotami, a to dlatego, że wymagają regularnych przerw i długotrwałej konserwacji. Eksperci przyznają jednak, że SSJ 100, który może wziąć na pokład od 75 do 110 pasażerów lepiej sprawdza się na trasach regionalnych.

Jak donosi Reuters, w tym roku Aerofłot już zawarł wartą 5 miliardów dolarów umowę - na dzierżawę 50 rosyjskich samolotów MS-21. Mają od 150 do 230 miejsc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane