• rozwiń

Obama ochroni Alaskę przed naftowym lobby? Bogate złoża mogą zostać "zamrożone"

Obama ochroni Alaskę przed naftowym lobby? Bogate złoża mogą zostać "zamrożone" Odtwórz: Obama ochroni Alaskę przed naftowym lobby? Bogate złoża mogą zostać "zamrożone"
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Zatrzęsło Alaską | Video: Obama ochroni Alaskę przed naftowym lobby? Bogate złoża mogą zostać "zamrożone"

Administracja prezydenta Obamy wystąpiła w piątek do Kongresu z zaleceniem znacznego rozszerzenia arktycznych obszarów dzikiej przyrody na Alasce chronionych przed eksploatacją znajdujących się tam złóż ropy i gazu.

W liście skierowanym do republikańskiego przewodniczącego (spikera) Izby Reprezentantów Johna Boehnera, Obama zalecił rozszerzenie obszarów chronionych, wchodzących w skład rezerwatu Alaska Arctic National Wildlife Refuge, o 12 mln akrów (ok. 5 mln hektarów).

- Obszar ten jest jednym z najpiękniejszych, nieskażonych miejsc na świecie. To jest skarb narodowy i powinien być stale prawnie chroniony dla przyszłych pokoleń - napisał Obama w liście. Prezydent wezwał do niezwłocznego uchwalenia odpowiedniej ustawy.

Dodatkowe 12 mln akrów powiększyłoby łączny obszar terenów chronionych na Alasce do prawie 20 mln akrów (ok. 9 mln hektarów).

Walka o bogate złoża surowców

Inicjatywa Białego Domu została gorąco poparta przez organizacje zwolenników ochrony środowiska, takie jak Sierra Club, League of Conservation Voters i Alaska Wilderness League. Natomiast

prawdopodobnie spotka się ze sprzeciwem kontrolujących obie izby Kongresu Republikanów, bowiem na tych obszarach znajdują się bogate złoża ropy naftowej.

Federalny resort zasobów wewnętrznych po raz pierwszy wystąpił z inicjatywą rozszerzenia obszarów chronionych w amerykańskiej Arktyce w styczniu br.

Pomysł od razu spotkał się z niechętną reakcją Republikanów, którzy z umacniania potencjału energetycznego USA uczynili jeden z głównych punktów swego programu przed wyborami w 2016 r. Ich zdaniem, rejon ten powinien być udostępniony koncernom naftowym do przemysłowej eksploatacji znajdujących się tam złóż surowców energetycznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zbyh
do przemysliciela.
to czemu nie marwisz sie o syberie???
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Przemysliciel
aaaaa tobie chodzi o akcje greepeace w rosji? ;]

nie pochwalalam tego co robia. Sa inne sposob.

Skupmy sie na przestawieniu Europy na Zielona Energie. Wtedy szyby naftowe nie beda potrzebne.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane