• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Wielka Brytania uzależniona od emigrantów. Prawie wszyscy nowi pracownicy to cudzoziemcy

Wielka Brytania uzależniona od emigrantów. Prawie wszyscy nowi pracownicy to cudzoziemcy
Foto: Christian Mueller / Shutterstock.com Foto: 95 proc. nowych pracowników w W. Brytanii to cudzoziemcy - "Times"

Poziom zatrudnienia w Wielkiej Brytanii jest rekordowo wysoki, wzrost liczby pracowników urodzonych za granicą jest najwyższy od rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku - pisze w czwartek "Times". 95 proc. nowych pracowników to cudzoziemcy.

Liczba zatrudnionych wzrosła o 454 tys. między lipcem a wrześniem 2015 roku a tym samym okresem roku bieżącego. 430 tys. osób w tej grupie to cudzoziemcy, w tym mniej więcej połowa to ludzie urodzeni w UE. Ok. 150 tys. nowych pracowników pochodzi z Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Czech, Węgier, Rumunii i Bułgarii.

Rynek pracy

Według danych urzędu statystycznego Wielkiej Brytanii w okresie lipiec-wrzesień tego roku zatrudnionych było 31,9 mln dorosłych. W tej grupie było 5,5 mln osób urodzonych za granicą - co stanowi wzrost z 2,7 mln w 2004 roku, kiedy do UE przystąpiło m.in. osiem krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

"Times" odnotowuje, że liczba pracowników z Europy Wschodniej w Wielkiej Brytanii wzrosła także po czerwcowym referendum w sprawie opuszczenia UE. W trzecim kwartale tego roku przybyło niemal 50 tys. pracowników z ośmiu krajów członkowskich, w tym Polski i państw bałtyckich, w porównaniu z wcześniejszym kwartałem.

Zagraniczna siła robocza

Jak komentuje "Times", dane statystyczne wskazują na uzależnienie brytyjskiego przemysłu od zagranicznej siły roboczej, co było podnoszone jako argument za ograniczeniem swobody przemieszczania się po Brexicie. Jednak ekonomiści zwracają uwagę, że przy niskim wskaźniku bezrobocia jest nieuniknione, że za wzrost zatrudnienia odpowiadają obcokrajowcy - pisze gazeta.

Jonathan Portes z Narodowego Instytutu Ekonomii i Badań Społecznych powiedział, że "dane kolejny raz ilustrują fakt, że przy bardzo niskim zatrudnieniu wzrost siły roboczej - i tym samym wzrost całej gospodarki - jest w znacznej mierze uzależniony od pracowników urodzonych za granicą".

Eksperci zaznaczają również, że firmy przy zapełnianiu wakatów chętnie korzystają z taniej siły roboczej, bez konieczności podnoszenia wynagrodzeń.

Zobacz. Ta prawniczka może opóźnić Brexit. Dla jednych jest bohaterką, inni ślą jej listy z pogróżkami (05.11.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kubasgzh
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dugma
Odpowiada prawie 60-latka. W życiu nic nie ukradłam ani nikt z mojej rodziny. Bandytami nie jesteśmy. Jakoś żyjemy i trwamy.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
UK stoi imigrantami - zdecydowana większość pracowników fizycznych w szczególności tych niewykwalifikowanych to imigranci. Brytyjczycy przed kryzysem unikali jak ognia pracy fizycznej - każdy tylko szukał pracy biurowej...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane