• rozwiń

67 mln dolarów za obraz Picassa. Na kupca czekała niespodzianka

67 mln dolarów za obraz Picassa Odtwórz: 67 mln dolarów za obraz Picassa
Foto: sothebys.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Na odwrocie "La Gommeuse" znajduje się drugi obraz | Video: 67 mln dolarów za obraz Picassa

"La Gommeuse", portret artystki kabaretowej pędzla Pabla Picassa, uważany za początek tzw. okresu błękitnego w twórczości malarza, został sprzedany za 67,45 mln dolarów na aukcji zorganizowanej w czwartek (czasu miejscowego) przez dom Sotheby's w Nowym Jorku.

Słynny hiszpański artysta namalował obraz w 1901 r. w Paryżu, gdy miał 19 lat i przeżywał żałobę po samobójczej śmierci przyjaciela.

Dzieło przedstawiające nagą tancerkę o bladej cerze i czarnych włosach, z wpiętym w nie czerwonym kwiatem, uważane jest za początek okresu błękitnego w twórczości Picassa, który trwał w latach 1901-1904.

Dwa w jednym

W latach 80. "La Gommeuse" trafiła - za 3 mln dolarów - w ręce amerykańskiego przedsiębiorcy i miliardera Billa Kocha. Przed aukcją Koch ujawnił tajemnicę obrazu, którą odkrył 15 lat temu podczas prac restauracyjnych - na odwrocie płótna znajduje się drugi obraz. Jest to ekscentryczne przedstawienie marszanda i współlokatora Picassa, Pera Manacha - jego głowa w kolorowym turbanie jest połączona z ciałem nagiej, oddającej mocz kobiety.

Podczas czwartkowej aukcji dzieł impresjonizmu i sztuki nowoczesnej w Nowym Jorku nabywców znalazły również obrazy innych uznanych artystów. "Paysage sous un ciel mouvemente" Vincenta Van Gogha, powstały na rok przed śmiercią malarza obraz przedstawiający burzowe niebo nad francuskim Arles, sprzedano za 54 mln dolarów, a za 33,9 mln dolarów właściciela zmienił "Mistyczny suprematyzm" rosyjskiego malarza polskiego pochodzenia, Kazimierza Malewicza.

Co najmniej dwa z 10 najdroższych obrazów z aukcji trafiło do prywatnych kolekcjonerów sztuki z Azji - informuje agencja Reutera.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane