• rozwiń

Raport: Grecki dramat

Grecja musi zostać w strefie euro? Chce tego 51 proc. Niemców

Grecja musi zostać w strefie euro? Chce tego 51 proc. Niemców
Foto: Shutterstock Foto: Berlin oczekuje od Grecji kompromisu

Według opublikowanego w piątek sondażu telewizji ARD procent Nemców opowiadających się za pozostaniem Grecji w strefie euro wzrósł w porównaniu z sytuacją sprzed 3 lat i to mimo, że nowy rząd w Atenach odrzuca spłatę zadłużenia i pomoc na dotychczasowych warunkach.

Za pozostaniem Grecji w strefie wspólnej waluty europejskiej opowiedziało się 51 proc. uczestników sondażu a 41 proc. wyraziło przeciwny pogląd.

Grecja nie chce oszczędzać

Sondaż przeprowadzono w ub. wtorek i środę, czyli już po zwycięstwie wyborczym w Grecji lewicowo-populistycznej partii SYRIZA, która odrzuca narzucony krajowi przez MFW, UE i Europejski Bank Centralny radykalny reżim oszczędnościowy.

Trzy lata temu, w szczytowym okresie kryzysu zadłużeniowego w Grecji, aż 65 proc. Niemców opowiadało się za opuszczeniem przez ten kraj strefy euro.

Nowy rząd Grecji doprowadził już do konfrontacji z "trojką" kredytodawców, a zwłaszcza z Niemcami, których kanclerz Angela Merkel domaga się, aby Ateny dotrzymały zobowiązań zaciągniętych przez poprzedni konserwatywny gabinet.

Jednak po czwartkowym szczycie UE Merkel zdawała się sygnalizować bardziej pojednawcze stanowisko mówiąc, że oczekuje na spotkanie z lewicowym premierem Grecji Aleksisem Ciprasem "w duchu kompromisu".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane