• rozwiń

Setki kościołów przełączają się na OZE. Chcą "korzystać z daru stworzenia"

Setki kościołów przełączają się na OZE. Chcą "korzystać z daru stworzenia"
Foto: Christian Pagenkopf/wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) Foto: Kościół w miejscowości Zernin w Niemczech. Na jego dachu zainstalowano instalację fotowoltaiczną

Ponad 400 kościołów w Wielkiej Brytanii chce ciepło i elektryczność czerpać z odnawialnych źródeł energii. Projekt wyposażenia świątyń m.in. w instalacje fotowoltaiczne będzie kosztował 1,4 mln dolarów.

Jak podaje agencja Reuters za projektem "Big Church Switch" stoją dwie kościelne fundacje charytatywne Christian Aid i Tearfund. Obie zachęcają brytyjskie kościoły do wykorzystywania czystych źródeł energii zamiast paliw kopalnych, czyli m.in. węgla.

Mają wybór

Organizacje stworzyły w tym celu specjalną platformę internetową, za pomocą której zainteresowane OZE osoby mogą wyszukać nie tylko najważniejsze informacje na temat zielonych źródeł energii, poznać opinie ekspertów, ale także rozpocząć negocjacje z dostawcami energii.

– Mamy wybór, jak traktować Ziemię, jak wydajemy nasze pieniądze i jak zasilamy w energię nasze domy i budynki - uważa David Walker, anglikański biskup Manchesteru. - Przez wykorzystanie technologii, która zamienia wiatr i słońce w czystą i odnawialną energię, ludzie mogą nadal korzystać z daru stworzenia – dodaje.

Każdy może

Do akcji "Big Church Switch" przyłączyły się już 424 kościoły. Jednym z nich jest najstarsza na świecie świątynia Metodystów w Bristolu.

- Możemy być najstarszym budynkiem Metodystów na świecie, ale to nie znaczy, że musimy używać energii zanieczyszczających środowisko - uważa David Worthington, przedstawiciel kościoła. - Przejście na czyste źródła energii jest najprostszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby pomóc w globalnym odejściu od węgla. Jeśli my możemy to zrobić, to każdy może - dodał.

Na odnawialne źródła energii przechodzą już nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane