• rozwiń

Temat: Praca

Roboty wkrótce zabiorą pracę milionom ludzi. Alarmujący raport

Kogo zastąpią roboty? Odtwórz: Kogo zastąpią roboty?
Kogo zastąpią roboty? "Źródło: TVN24 BiS"

375 milionów miejsc pracy może zostać zautomatyzowanych do 2030 roku - wynika z szacunków firmy konsultingowej The McKinsey Global Institute.

Z raportu MGI wynika, że aż 375 milionów pracowników na całym świecie będzie musiało w ciągu najbliższych 13 lat zmienić zawód z powodu automatyzacji. Wśród zawodów najbardziej zagrożonych zautomatyzowaniem są proste prace fizyczne (np. obsługa maszyn czy przygotowywanie fast-foodów) oraz biurowe związane z gromadzeniem danych czy administracją.

O przyszłość swojej pracy nie powinny martwić się osoby, które wykonują zadania wiążące się z zarządzaniem ludźmi, interakcjami społecznymi, czy wymagają specjalistycznej wiedzy. Mowa np. o osobach opiekujących się osobami starszymi, czy hydraulikami i ogrodnikami.

Receptą elastyczność

Eksperci ostrzegają, że pracownicy, którzy chcą zachować swoją konkurencyjność na rynku pracy powinni być elastyczni i szkolić się w wielu różnych dziedzinach.

- Model, w którym ludzie uczą się przez pierwsza 20 lat życia a następnie 40 lub 50 lat pracują się załamał - uważa Susan Lund, współautorka raportu. - Musimy myśleć o edukacji i zdobywaniu doświadczenia w całym okresie kariery zawodowej - dodała.

Jednocześnie eksperci z MGI uspokajają, że automatyzacja nie sprawi, że wielu ludzi nagle pozostanie bez zajęcia. Uważają, że rozwijająca się technologia stworzy nowe miejsca pracy.

- Drastyczne prognozy mówiące o tym, że roboty zabiorą nam pracę są przesadzone - mówi Lund. - Owszem, praca będzie w większym stopniu zautomatyzowana, ale będzie w większości obszarów ilość pracy będzie wystarczająca - dodała.

O przyszłości rynku pracy w kontekście robotyzacji szeroko pisaliśmy w Magazynie TVN24.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
thering25
Do czasu ... do czasu kiedy ludzie sie zezla (zeby nie rzec vqrvia) i nie wyjda na ulice.
Ten caly system zapadnie sie do srodka. To nie kwestia 'czy' tylko 'kiedy'.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane