• rozwiń

Najciekawsze, najlepsze, najpiękniejsze. Ogłoszono finalistów prestiżowego konkursu architektonicznego

Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko Odtwórz: Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko
Mikroskopijne mieszkanie w Hong Kongu. Architekci na 30 m kw. zmieścili jednak wszystko

Szkoła muzyczna w Tokio, uniwersytet w Budapeszcie, para wieżowców porośniętych drzewami w Mediolanie i szkoła w Brazylii. Te cztery budynki będą rywalizować w tym roku o RIBA International Prize, jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych świata. Jej celem jest ''ustanowienie globalnych standardów architektury''.

Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA), który przyznaje to wyróżnienie co dwa lata, ogłosił dziś krótką listę tegorocznych finalistów. Projekty wybrano spośród zgłoszonych w grudniu 65 najciekawszych realizacji. Który z nominowanych budynków okaże się najlepszy, będzie wiadomo w listopadzie.

Children's Village w Brazylii

To szkoła z internatem w Formoso do Araguaia. Została zbudowana z klejonego warstwowo drewna eukaliptusowego i wytwarzanych z mułu cegieł. Jak podaje CNN, budynki tworzące kompleks, osłonięte białymi metalicznymi dachami chroniącymi przed tropikalnym słońcem i deszczem, przypominają niewielkie miasteczko.

Autorami projektu są Gustavo Utrabo i Pedro Duschenes, współzałożycieli Aleph Zero, którzy współpracowali z projektantem i gospodarzem brazylijskiego telewizyjnego show, Marcelo Rosenbaumem.

Il Bosco Verticale (The Vertical Forest) w Mediolanie

Para niezwykłych budynków mieszkalnych o wysokości 110 i 76 metrów jest porośnięta setkami drzew (dąb ostrolistny, klon, buk czy wiśnia) oraz krzewów i roślin kwitnących. Umieszczono je w doniczkach wyłożonych wodoszczelnymi membranami i siatkami polipropylenowymi, które utrzymują odpowiednie nawodnienie. Rośliny posadzono z różnych stron wieżowców, w zależności od tego, czy bardziej lubią słońce czy cień. Zdaniem twórców drzewa i liście znacznie zmniejszą potrzebę klimatyzacji w mieszkaniach i zapewniają lokatorom wysoki standard jednocześnie zmniejszając ich potrzebę wyjazdów za miasto.

Autorem projektu jest Boeri Studio, kierowane przez mediolańskiego architekta Stefano Boeriego.

Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie

Jak pisze CNN, to bastion liberalizmu sponsorowany przez amerykańskiego miliardera i filantropa węgierskiego pochodzenia, George'a Sorosa. Nowe i stare budynki o eleganckiej, wapiennej fasadzie są połączone ze sobą poprzez atrium. Nad dziedzińcami stworzono nowe zadaszenia, a na dachu ogród z widokiem na Dunaj.

Budynek zaprojektowała dublińskie biuro architektoniczne O'Donnell we współpracy z lokalna firmą M-Teampannon.

Toho Gakuen School of Music w Chofu w Tokio

To trzypiętrowy, betonowy budynek. Uczniowie, którzy zdaniem architektów odegrali kluczową rolę w projektowaniu - ćwiczą w przeszklonych pomieszczeniach o różnej skali, mając ze sobą kontakt wzrokowy. W ten sposób, zgodnie z zamysłem autorów mogą się komunikować wizualnie ze wszystkimi osobami przebywającymi w budynku.

Autorzy projektu to architekci z firmy Nikken Sekkei.

O nagrodzie

Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA) przez lata doceniał i oceniał tylko Brytyjczyków. Od 2016 roku nagradza najlepsze projekty z całego świata, bez względu na ich formę, wielkość czy budżet. Wtedy najwyżej oceniono Uniwersytet Inżynierii i Technologii w Limie.

Nagroda jest przyznawana co dwa lata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane