• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Gdzie pracować, wychowywać dzieci, żyć? Ranking 10 najlepszych miejsc na świecie

Ranking 10 najlepszych miejsc na świecie Odtwórz: Ranking 10 najlepszych miejsc na świecie
Foto: CC BY 2.0 Flickr/ Kosala Bandara Pasu Au Yeung Luke Ma | Video: TVN24 BiS Foto: Szwajcaria, Singapur, Chiny - to najlepsze miejsce do zamieszkania | Video: Ranking 10 najlepszych miejsc na świecie

Bank HSBC przygotował coroczny raport, w którym wziął pod uwagę takie czynniki jak: szansę na zatrudnienie, wynagrodzenie, jakość życia, bezpieczeństwo i jakość opieki dla dziećmi. Dzięki "Expat Explorer survey" można spersonalizować swoje preferencje i sprawdzić, w którym kraju będzie nam żyło się najlepiej. Poniżej przedstawiamy generalną klasyfikację 10 krajów.

1. Szwajcaria

W Szwajcarii żyje się wyjątkowo dobrze. W kraju położonym w Alpach, w ciągu kwartału możesz zarobić 200 tys. dolarów. Jest to dwa razy więcej niż wynosi średnia globalna płaca. Oczywiście, w związku z tym wyższe są ceny artykułów spożywczych, opieki zdrowotnej, czy koszty najmu mieszkania.

Ale nie samą praca człowiek żyje, a w Szwajcarii jest gdzie wypoczywać. W górach można uprawiać wszelkie sporty zimowe, a latem wybrać się nad jeziora i uprawiać sporty wodne. Jeśli atrakcji będzie wciąż mało, to w kilka minut pociągiem możemy znaleźć się we Francji, Niemczech i Włoszech.

2. Singapur

Szukasz poprawy jakości życia i większych zawodowych możliwości? Singapur będzie więc najlepszym miejscem do przeprowadzki. Kraj jest przyjazny dla rodziców wychowujących dzieci, dzięki świetnej opiece i edukacji. Brytyjski minister edukacji Michael Gove sugeruje, że Wielka Brytania powinna adaptować ten system w swoim kraju.

Trzeba być jednak mocno zorientowanym na pięcie się po kolejnych szczeblach kariery, a balans między życiem zawodowym a prywatnym jest zachwiany. Dodatkowo aż 53 proc. imigrantów przebywających w Singapurze martwi się o to, czy uda się im utrzymać pracę.

3. Chiny

Na podium znalazło się też Państwo Środka. Z pewnością życie w tym komunistycznym kraju ma swoje wady, takie jak "zła pogoda" i mierna opieka zdrowotna.

Na plus przemawia dynamicznie rozwijająca się gospodarka. Dlatego Chiny zajmują pierwsze miejsce wśród emigrantów ekonomicznych. Chiny dają spore szansę na zatrudnienie a do tego na rynku pracy panuje mała konkurencja - stwierdziła jedna z emigrantek.

Czynniki społeczne, które przemawiają na rzecz tego kraju, to m.in przyjazna kultura. Imigranci w Chinach podkreślają też wysoki poziom tzw. work-life balance - twierdzą, że stosunkowo łatwo jest godzić życie osobiste z tym zawodowy.

4. Niemcy

Nasz zachodni sąsiad to trzecie najlepsze na świecie miejsce pod względem wychowywania dzieci. Mieszkańcy korzystają z możliwości jakie daje jedna z najsilniejszych gospodarek na globie. Docenia to 87 proc. imigrantów. To też jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie dzięki stabilnemu systemowi politycznemu i niskiej przestępczości. Osiemdziesiąt procent przybyłych imigrantów jest zdania, że jest to kraj o wiele bezpieczniejszy, niż ten z którego przybyli. Do minusów można zaliczyć wysokie koszty utrzymania i nikłe życie społeczne.

5. Bahrajn

W przeciwieństwie do innych państw z Zatoki Perskiej podstawą gospodarki Bahrajnu nie jest ropa naftowa. Inwestycje obejmują przede wszystkim sektor bankowy i turystykę, co sprawia, że jest to dobre zwłaszcza dla tych, którzy chcą poznać lokalną kulturę i integrować się ze społeczeństwem. Mieszkańcy Bahrajnu szanują i doceniają imigrantów mieszkających w ich państwie - wynika z raportu HSBC. Obraz nieco psują wysokie koszty utrzymania - wynajmu mieszkań i drogie artykuły spożywcze.

6. Nowa Zelandia

Nowa Zelandia to kraj o niskiej przestępczości - twierdzi Departament Stanu USA. I jest to zdecydowana zaleta tego kraju. Jak podkreśla Business Insider jest to też dobry kraj do wychowywania dzieci. W rankingu HSBC pod tym względem zajął pierwsze miejsce. Wydaje się też, że rząd Nowej Zelandii sprzyja zatrudnianiu imigrantów. O wiele gorzej w rankingu ten kraj wypada pod względem dochodów.

7. Tajlandia

Tajlandia jest z pewnością pięknym miejscem do życia. Ten kraj został doceniony w rankingu głównie ze względu na warunki zakwaterowania a także atrakcyjną pogodę. Imigranci informują o wysokich dochodach, które mają do dyspozycji. Podróż po okolicy jest niedroga i dostępna dla niemal każdego. Tak deklaruje 79 proc. imigrantów. W kraju nie brakuje zagranicznych centrów handlowych na wysokim poziomie.

8. Tajwan

HSBC opisał ten kraj jako miejsce kwitnącej opieki zdrowotnej i przystępnych kosztów życia. Tajwan wyróżnia się bogatą kulturą otwartą na przyjezdnych. Należy przede wszystkim wyróżnić takie święta jak Księżycowy Nowy Rok i Festiwal Duchów. Na korzyść tego kraju przemawia jedzenie, które zachwyca aż 85 proc. imigrantów. Do tego kraj słynie z nocnych rynków, na których można znaleźć różnego rodzaju specjały. Imigranci najbardziej są niezadowoleni z opieki dla dzieci, warunków zakwaterowania i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

9. Indie

Najbardziej zaludniony demokratyczny kraj na świecie jest wschodzącą potęga gospodarczą. To sprawia, że wielu przybywa tu w nadziei na otwierające się przed nimi możliwości biznesowe a także do rozwijania kariery.

Co sprawia, że Indie są tak atrakcyjne? Na pewno tanie koszty utrzymania pozwalające na stosunkowo dobre warunki życia: tania opieka nad dziećmi, opieka zdrowotna, odzież czy artykuły spożywcze. Kraj zajmuje wysoką piątą pozycję pod względem jakości życia społecznego, siódmą w zdobywaniu przyjaciół i dziewiąte w przypadku zapewniania rozrywek. Indie są zabawne, ekscytujące i zróżnicowane – pisze HSBC.

10. Hongkong

Mimo niedawnych protestów, Hongkong jest dość niezależny od Chin i utrzymuje swoją własną walutę i przepisy. Imigranci mogą liczyć na wysokie pensje, kwitnie też życie towarzyskie. Należy jednak przyzwyczaić się do życiu na niewielkiej przestrzeni, ponieważ jest to jedno z najdroższych i najgęściej zaludnionych miejsc na świcie. Także balans między życiem prywatnym a pracą jest mocno zachwiany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dobitny
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lucek27
W Chinach na rynku pracy panuje mala konkurencja- stwierdzila jedna z emigrantek. Chyba z Korei Pln., dlaczego nie zapytali jakiegos Chinczyka?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
A gdzie zielona wyspa Tuska?
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AMG19
Gdzie jest Polska? Kraj wiecznej szczesliwosci, jedyna zielona wyspa, kraj gdzie można (niektórym) kraść i defraudować calkiem bezkarnie?
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
himalaya1
wszelkiego rodzaju rankingi to nic inngo jak kupowanie sobie reklamy, Polska nie wydaje na takie rzeczy wiec nigdy nie znajdzie sie na zadnej liscie
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Marian Paździoch
Jak się ma dobrą robotę i sporo zarabia to i w Polsce nie jest źle.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane