• rozwiń

100 milionów dolarów dziennie. Tak zarabiają najbogatsze rodziny świata

Najwięksi bogacze już dawno nie żyją. Oto 10 największych fortun wszech czasów Odtwórz: Najwięksi bogacze już dawno nie żyją. Oto 10 największych fortun wszech czasów
Najwięksi bogacze już dawno nie żyją. Oto 10 największych fortun wszech czasów "Źródło: TVN24 BiS"

Oto lista 10 najbogatszych dynastii na świecie.

Te liczby mogą przyprawić o zawrót głowy - 70 tysięcy dolarów na minutę, 4 miliony w godzinę i wreszcie 100 milionów dziennie. W takim tempie rośnie fortuna rodziny Waltonów, która znalazła się na czele zaprezentowanej przez Bloomberg listy najbogatszych na świecie.

Fortuny 25 najbardziej majętnych rodzin na świecie są szacowane na 1,4 biliona dolarów. W porównaniu z poprzednim rokiem ich majątek urósł o jedną czwartą.

1. Rodzina Waltonów - szacowany majątek 190,5 mld dolarów

Żadna sieć handlowa nie może dorównać Walmartowi pod względem przychodów (514 mld dol.). Rodzinna firma Walton Enterprises posiada połowę udziałów w najpopularniejszej amerykańskiej sieci marketów. Od czerwca ubiegłego roku Waltonowie stali się bogatsi o 39 mld dolarów.

2. Rodzina Marsów - 126,5 mld dolarów

W ostatnim roku właściciele produkującego słodycze giganta zyskali 37 mld dolarów. Firma jest najbardziej znana z produkcji batoników Mars, Snickers i Milky Way, ale prawie połowę przychodów daje Marsowi sprzedaż produktów dla zwierząt.

3. Rodzina Kochów - 124,5 mld dolarów

Czterech braci Koch odziedziczyło po ojcu firmę naftową. Dwóch z nich - Charles i David przekształciło ją w konglomerat zajmujący się m.in. produkcją asfaltu czy składników chemicznych do tworzyw sztucznych, ale też do produktów spożywczych. Od czerwca 2018 roku zarobili 26 mld dolarów.

4. Rodzina Saudów - 100 mld dolarów

Rodzina królewska stoi na czele Arabii Saudyjskiej już od 87 lat. Jej ogromny majątek tworzą głównie zyski płynące z przemysłu naftowego. Bloomberg zaznacza, że majątek 15 tysięcy członków rodziny może być większy niż 100 mld dolarów.

5. Rodzina Wertheimerów - 57,6 mld dolarów

Bracia Alain i Gerard największe zyski czerpią z firmy, której założycielami był ich dziadek oraz słynna projektantka Coco Chanel. Przychody Chanel w 2018 roku wyniosły 11 mld dolarów. Bracia Wertheimer mają jeszcze winiarnie i konie wyścigowe.

6. Rodzina Dumasów - 53,1 mld dolarów

Jean-Louis Dumas, który zmarł w 2010 roku, zapewnił marce Hermes rozpoznawalność w całym świecie mody. Schedę po wujku przejęli dyrektor artystyczny Pierre-Alexis Dumas oraz prezes Axel Dumas.

7. Rodziny Van Damme'ów, De Spoelberchów i De Meviusów - 52,9 mld dolarów

Trzy belgijskie rodziny zajmują się produkcją piwa, a korzenie ich biznesu sięgają XIV wieku. Najpóźniej, bo w 1987 roku, do tej grupy dołączyła rodzina Van Damme'ów. Po fuzji Piedboeuf i Artois powstał wtedy Interbrew, który następnie, w 2004 roku, połączył się z brazylijskim AmBevem. Teraz jeden z największych koncernów browarniczych nazywa się InBev.

8. Rodziny Boehringerów i Van Baumbachów - 51,9 mld dolarów

Niemiecki producent leków Boehringer Ingelheim powstał w 1885 roku. Obecnie na czele firmy stoi Hubertus von Baumbach.

9. Rodzina Ambani - 50,4 mld dolarów

Mukesh Ambani jest prezesem naftowego giganta Reliance Industries. Firmę założył jego ojciec, Dhirubhai. Mukesh żyje w 27-piętrowej willi, która uchodzi za najdroższą prywatną rezydencję na świecie.

10. Rodziny Cargillów i MacMillanów - 42,9 mld dolarów

Te dwie rodziny stoją na czele jednego z największych koncernów rolno-spożywczych - Cargill. Założycielem był William W. Cargill, który w 1865 roku posiadał tylko jeden magazyn zbożowy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Mamkontent
A ile dzieci umiera z głodu co godzinę? Ktoś przypomni? Ile gatunków roślin i zwierząt ginie bezpowrotnie dziennie?
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane