• rozwiń

Żywy karp podzielił sieci handlowe. Sprzedaż tylko w części sklepów

Święta pod palmami. Te kraje cieszą się największą popularnością Odtwórz: Święta pod palmami. Te kraje cieszą się największą popularnością
Święta pod palmami. Te kraje cieszą się największą popularnością "Źródło: TVN24 BiS"

Planujesz zakup żywego karpia na święta? Nie w każdej sieci handlowej to będzie możliwe.

Nad Wisłą rocznie spożywanych jest około 20 tysięcy ton karpia. Zdecydowanie najwięcej właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Karp jest bowiem tradycyjną potrawą na wigilijnym stole. Ryba jest przyrządzana na sto sposobów, choć właściwie tylko w ten jeden dzień w roku.

Dla wielu tradycja to także żywy karp, kupiony tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ma to być gwarancja najlepszej jakości i smaku. Jednocześnie ekolodzy co roku zachęcają Polaków, by przed świętami nie kupowali w sklepach żywych ryb, lecz już w płatach, a jednocześnie, by reagowali, jeśli zauważą przypadki niehumanitarnego traktowania karpi (trzymane bez wody, stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych).

Postanowiliśmy zatem zapytać przedstawicieli największych sieci handlowych w Polsce, jak będzie wyglądała sprzedaż karpia w tym roku. I jak się okazuje, zakup żywej ryby nie wszędzie będzie możliwy.

Żywe karpie w sklepach

Żywego karpia z całą pewnością nie kupimy w Biedronce. "Mając na względzie dobrostan ryb, sieć sklepów Biedronka od wielu lat nie prowadzi sprzedaży żywych karpi. Ryby te będą dostępne w ramach oferty czasowej w grudniu w formie płatów, filetów lub ryb patroszonych" - poinformowało biuro prasowe sieci.

Podobnie będzie w sieci Lidl. "Nie sprzedajemy żywego karpia, kierując się przy tym dobrostanem zwierząt" - podkreśliła Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

"Takie rozwiązanie pozwala na dostarczenie klientom gotowego do obróbki termicznej karpia, oprawianego w warunkach produkcji z zachowaniem zasad humanitarnych. Co więcej, przetwarzając czy oprawiając samodzielnie karpia, odrzucamy około 50-55 procent jego masy. Warto więc kupić świeżą rybę w płatach i tym samym zapłacić tylko za mięso do spożycia" - dodała.

Przedstawiciele E.Leclerc oświadczyli, że "podobnie jak w ubiegłych latach decyzja na temat sposobu sprzedaży karpi podejmowana będzie autonomicznie przez poszczególne sklepy, które są niezależnymi przedsiębiorstwami".

Żywą rybę dostaniemy za to w 12 hipermarketach Auchan (na 110 punktów sprzedaży w całej Polsce - red.). "Zdecydowaliśmy o sprzedaży żywego karpia jedynie na Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie nadal bardzo silna jest tradycja i nasi klienci zdecydowanie wyróżniają ten sposób sprzedaży i go oczekują" - poinformował dział komunikacji Auchan Retail Polska.

"Sprzedaż będzie się odbywała na zewnątrz sklepów, w specjalnie do tego przystosowanych namiotach, zapewniających niską temperaturę, brak świateł, napowietrzenie basenów oraz przeszkolony personel" - wyjaśniono.

Decyzję o kontynuacji sprzedaży żywego karpia podjęli przedstawiciele Carrefoura. "Przed podjęciem decyzji o sprzedaży żywych karpi w tym roku, przeprowadziliśmy badania opinii wśród naszych klientów. Wynika z nich, że nadal znaczna część klientów naszej sieci oczekuje sprzedaży żywego karpia prosto z wody przed świętami" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Jednocześnie biuro prasowe Carrefour Polska zachęca jednak klientów do wybierania karpi patroszonych, tuszy i filetów.

Sprzedaż ryb

W Polsce nie ma szczegółowych wytycznych w sprawie sprzedaży żywych ryb w sklepach. Główny Lekarz Weterynarii co roku przypomina jednak, że karpie powinny być przetrzymywane w szczelnych basenach, z czystą natlenowaną wodą.

Przy czym jej wymiana musi odbywać się nie rzadziej niż co 48 godzin. Ryby powinny być także bez widocznych uszkodzeń.

Te, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.

Konsumenci muszą również pamiętać, by czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu był jak najkrótszy. Ponadto karp powinien być umieszczony w opakowaniu wypełnionym wodą, bądź z dostępem do tlenu. Torba, w której umieszczona jest ryba, musi zatem pozostawać niezawiązana.

Należy również pamiętać, że zabronione jest uśmiercanie ryb w obecności dzieci. Jest to zakaz bezwzględny, zagrożony roczną karą więzienia lub 5 tys. zł grzywny.

"Jeśli chodzi o uśmiercanie karpia w punktach sprzedaży detalicznej, mając na uwadze przepisy dotyczące humanitarnego traktowania i uśmiercania zwierząt, zaleca się, aby miejsce uśmiercania ryb było wydzielone, np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji sklepu, tak, aby uśmiercanie nie odbywało się w obecności osób postronnych, w tym w szczególności dzieci" - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
johnny75
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane