• rozwiń

Zmarła Zyta Gilowska. "Łączyła w sobie kobiecość, uczciwość, wiedzę"

Prof. Elżbieta Chojna-Duch o Zycie Gilowskiej: była niezwykłą osobą "Źródło: tvn24bis.pl."

Zyta Gilowska nie żyje. - Była niezwykłą osobą i wybitnym politykiem oraz ekonomistą - mówiła w TVN24 BiS prof. Elżbieta Chojna-Duch, która z Gilowską utrzymywała również prywatną relację. - Żegnamy ją z ogromnym żalem - dodała. - Łączyła w sobie kobiecość, uczciwość, wiedzę, kompetencje i równowagę w prowadzeniu ambitnych spraw państwa - wspominał była wicepremier Jerzy Polaczek, poseł PiS.

Za pośrednictwem Twittera Zytę Gilowską pożegnał prezydent Andrzej Duda. "Odeszła Pani Premier Zyta Gilowska. Miała 66 lat. Bardzo smutna wiadomość…" - napisał prezydent RP.

Również za pośrednictwem tego portalu Gilowską pożegnał Donald Tusk, były premier a obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej. Jak napisał na Twitterze, była ona jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej polityki. Warto pamiętać, że Gilowska współpracowała z Tuskiem tworząc do 2005 roku Platformę Obywatelską. W kolejnych latach związana była ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości.

"Odeszła Zyta Gilowska, jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej polityki. Smutny dzień" - głosi wpis na prywatnym profilu Donalda Tuska.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński mówił TVN24, że Zyta Gilowska wnosiła do polityki to, co najcenniejsze.

- Wiedzę, kompetencje i doświadczenie. Była nie tylko wicepremierem, ministrem finansów, ale też członkiem RPP oraz wieloletnim, znakomitym wykładowcą akademickim. Ta strata dotyka polską politykę w sposób szczególny. Jeszcze długo będziemy wspominać tą barwną i niezwykle merytoryczna postać - mówił Brudziński.

 

Wiedza i kompetencje

Jerzy Polaczek, członek rządu z udziałem Zyty Gilowskiej, mówił na antenie TVN24, że będzie wspominał Gilowską jako człowieka, który przysłużył się rozwojowi Polski. Dodał, że Gilowska prowadziła politykę konkretu.

- Łączyła w sobie cechy, które są zawsze w deficycie jeśli mówimy o prowadzeniu ambitnej polityki państwa. Łączyła w sobie wiedzę zarówno jako profesor nauk ekonomicznych, jak i jako polityk i parlamentarzysta - mówił Polaczek i dodał, że Gilowska potrafiła w swoich działaniach widzieć dalszą niż kilkutygodniową perspektywę rozwoju kraju.

- Potrafiła patrzeć na lata do przodu. Nie widziała polityki tylko w perspektywie kilku czy kilkunastu dni, ale potrafiła widzieć rzeczy ważne. Łączyła w sobie kobiecość, uczciwość, wiedzę, kompetencje i równowagę w prowadzeniu ambitnych spraw państwa. Nie ukrywam, że łamie mi się głos wspominając postać Zyty Gilowskiej - mówił Polaczek.

Barwny charakter

Prof. Anna Zielińska-Głębocka, członkini Rady Polityki Pieniężnej w latach 2010-2016 mówiła na antenie TVN24 BiS, że śmierć Zyty Gilowskiej jest dla mniej wielkim zaskoczeniem.

- To była niebywale kompetentna osoba jeśli chodzi o finanse publiczne. Potrafiła wykorzystać swoją wiedzę jako członek RPP - mówiła prof. Anna Zielińska-Głębocka i dodała, że Gilowska musiała odejść z RPP przed upływem kadencji ze względu na kłopoty zdrowotne.

- Nie sądziłam, że są aż takie poważne. To osoba o dużym dorobku naukowym i publicystycznym - dodała.

Anna Zielińska-Głębocka wspominała, że Gilowska była niebywale dynamiczną osobą o niezwykle barwnym charakterze.

- W pozytywnym tego słowa znaczeniu. Miała swoje zdanie, którego zawsze potrafiła bronić. Była osobą stanowczą. To osoba, która dużo wniosła do życia gospodarczego i publicznego - mówiła prof. Anna Zielińska-Głębocka.

Energiczna i wyjątkowa

Prof. Elżbieta Chojna-Duch, również członkini Rady Polityki Pieniężnej w latach 2010-2016 wspominała, że Zyta Gilowska była niezwykłą osobą.

- Była wybitnym politykiem oraz ekonomistą. Odznaczała się nadzwyczajnym temperamentem, wyjątkową energią, dlatego też było nam tak smutno, kiedy zrezygnowała z zasiadania w RPP - mówiła prof. Elżbieta Chojna-Duch i dodała, że Gilowska była uroczą i miłą osobą.

- Żegnamy ją z ogromnym żalem. Będziemy ją wspominać ze smutkiem. Była i patriotką i wybitną osobą - dodała.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane