• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Banki

Przegląd prasy. Zwolnienia w bankach. Tysiące tracą pracę

Przegląd prasy. Zwolnienia w bankach. Tysiące tracą pracę
Foto: Deutsche Bank Foto: Redukcje etatów dotknęły głównie oddziały a nie centrale banków

Ponad 2 tys. pracowników banków straciło w tym roku pracę. To efekt zmian właścicielskich oraz coraz większej popularności usług internetowych - podaje "Gazeta Wyborcza".

Banki od wybuchu kryzysu finansowego systematycznie redukują liczbę oddziałów i zwalniają kolejnych pracowników. Jeszcze w 2010 roku zatrudnienie w bankach w Polsce wynosiło 176,9 tys. osób. Do czerwca tego roku obniżyło się do 170,4 tys. osób, czyli spadło o 6,5 tys. Trend przyśpieszył w tym roku, bo od stycznia pracę straciło ponad 2 tys. osób. 

Dlaczego?

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego redukcje etatów dotknęły głównie oddziały a nie centrale banków. To efekt licznych decyzji o zamykaniu placówek. Tylko od końca stycznia ich liczba skurczyła się o 200.

Dzieje się tak głównie z powodu zmian właścicielskich w branży bankowej. Chodzi m.in. o połączenie BGŻ z BNP Paribas, przejęcie BPH przez Alior Bank, czy Nordei przez PKO BP. Przejęciom i fuzjom towarzyszą zwolnienia, bo nowy bank nie potrzebuje już tylu pracowników i oddziałów.

Co jeszcze?

To jednak nie jedyny powód. Drugą przyczyną zwolnień i redukcji oddziałów jest internet. To właśnie tam przenosi się coraz więcej usług. Klienci coraz rzadziej odwiedzają oddziały, aby założyć lokatę, zrobić przelew, czy wziąć kredyt. Nie muszą też odwiedzać banku, aby wpłacić i wypłacić gotówkę. Coraz częściej potrzebują pomocy pracownika banku tylko, gdy chcą porady np. o zaciągnięciu długoterminowego zobowiązania finansowego.

Banki podnoszą opłaty. Co może zrobić klient? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane