• rozwiń

Zwolnienia w dużym banku. Jest porozumienie ze związkami

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki Odtwórz: Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki
Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki "Źródło: TVN24 BiS"

Zwolnienia grupowe w Banku Pekao obejmą maksymalnie 900 pracowników - wynika z porozumienia zawartego z organizacjami związkowymi. Ponadto maksymalnie 620 pracownikom zostaną zmienione warunki zatrudnienia. Koszt tych zmian jest szacowany na około 70-90 milionów złotych.

Bank Pekao poinformował o zawarciu porozumienia ze wszystkimi działającymi w banku organizacjami związkowymi w nocy ze środy na czwartek.

Jak czytamy w komunikacie, strony porozumienia ustaliły między innymi kryteria wyboru pracowników, których umowy o pracę zostaną rozwiązane oraz których warunki zatrudnienia zostaną zmienione w ramach zwolnień grupowych, a także wysokość odpraw.

Ruszają w kwietniu

Restrukturyzacja rozpocznie się w piątek. "Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w okresie od 26 kwietnia 2019 roku do 31 października 2019 roku" - czytamy w komunikacie.

Jak wskazano, "restrukturyzacja w Banku Pekao jest konsekwencją wprowadzanej przez Zarząd i zaakceptowanej przez Radę Nadzorczą strategii".

Bank zamierza dostosować się do "obejmującej cały sektor cyfrowej rewolucji, w której coraz więcej czynności, tradycyjnie kojarzonych z codzienną obsługą klienta, będzie się odbywać przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi technologicznych".

Bank szacuje wysokość całości kosztów związanych z rozwiązaniem umów o pracę,w  tym odpraw, na około 70-90 milionów złotych.

Prezes Pekao Michał Krupiński o planie restrukturyzacji poinformował na początku kwietnia. Jak wskazywano wówczas, planowana restrukturyzacja zatrudnienia (wtedy zakładano zwolnienie do 950 osób) przyniesie od przyszłego roku do 100 milionów złotych oszczędności rocznie.

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 roku. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jego akcje znajdują się w indeksie WIG20. Bank zatrudnia prawie 15 tysięcy osób.

Pekao, według danych na koniec 2018 roku, jest drugim spośród największych banków w Polsce pod względem aktywów. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje PKO BP, a podium uzupełnia Santander Bank Polska (dawny BZ WBK).

Zwolnienia w bankach

Pekao nie jest jedynym bankiem, który zapowiedział w ostatnim czasie redukcję zatrudnienia. Na początku roku o planach w tej sprawie informował Santander Bank Polska. Zapowiadane zwolnienia mają objąć do 1400 pracowników.

Pod koniec ubiegłego roku cięcie etatów (obejmujące do 2200 pracowników) ogłosił także BNP Paribas.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane