• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Związkowcy z JSW zwolnieni dyscyplinarnie. "Doszło do złamania regulaminu pracowniczego"

Związkowcy z JSW zwolnieni dyscyplinarnie. "Doszło do złamania regulaminu pracowniczego"
Foto: tvn24 Foto: Grupa JSW jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia ok. 35 tys. osób, w tym 26 tys. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Dziesięciu szefów związków zawodowych kopalni Budryk - należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej - dostało wypowiedzenia dyscyplinarne. Powodem ma być wspieranie protestu w Kompanii Węglowej - podaje “Dziennik Zachodni”. Jak informuje TVN24 rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, doszło do złamania regulaminu pracowniczego.

Rzeczniczka podkreśla, że zarząd JSW wysłał do 10 pracowników (szefów związków zawodowych kopalni Budryk) pismo z pytaniem o zwolnienie. Taki krok w przypadku zwolnienia - pytanie do związków - przewidują  procedury. Związkowcy mają trzy dni na odpowiedź.

Jako powód podano wspieranie protestu w Kompanii Węglowej. Doszło do złamania regulaminu pracowniczego, pracownicy byli namawiani przez związkowców do strajku podziemnego, który ostatecznie podjęło kilka osób - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Dokument do związków

Z dokumentu zatytułowanego “Zawiadomienie związku zawodowego o zamiarze rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia”, do którego dotarł “Dziennik Zachodni” czytamy: “W dniach 14,15,16 stycznia 2015 r. na terenie zakładu górniczego JSW SA KWK Budryk pracownik organizował, kierował lub dokonywał czynności i zaniechań polegających na prowadzeniu nielegalnej akcji protestacyjnej pod ziemią”.

Dokument mówił, że “nielegalność akcji protestacyjnej” polegała m.in. na tym, że protest przeprowadzono bez zachowania procedur wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy”. Złamane miały też zostać przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Według gazety związkowcy zapowiedzieli, że złożą pozew do Sądu Pracy.

Akcja protestacyjna w Kompanii Węglowej spowodowana była ogłoszeniem przez rząd planu naprawy dla tej spółki. W pierwotnej wersji zakładał on wygaszenie czterech kopalń, później w toku negocjacji został zmieniony. Ostatecznie podpisano porozumienie, w ramach którego zwiększono osłony socjalne dla pracowników i zrezygnowano z likwidacji kopalń.

Zdecydują o strajku

W poniedziałek rozpoczęło się w JSW dwudniowe referendum, w którym pracownicy spółki mają zdecydować, czy chcą rozpocząć akcję protestacyjną. Pytanie, na które odpowiadają górnicy, brzmi: "Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowych, mających na celu wycofanie się zarządu JSW z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?". Wyniki mają być znane we wtorek wieczorem lub środę rano. Związkowcy są przekonani, że załoga opowie się za podjęciem protestu.

Plan oszczędnościowy

W ubiegłym tygodniu zarząd JSW przedstawił publicznie plan oszczędnościowy, konieczny by – jak mówił prezes Jarosław Zagórowski – trwale poprawić kondycję firmy. JSW wypowiedziała trzy porozumienia zbiorowe zawarte ze związkami zawodowymi.

Chce m.in. zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego oraz rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich czy uzależnienia wypłaty czternastej pensji od zysku firmy. Czternastka za 2014 r. miałaby być rozłożona na raty. Kolejne propozycje to niepodnoszenie wynagrodzeń w 2015 r. i rezygnacja z dopłat do zwolnień chorobowych – zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje wówczas 80 proc. wynagrodzenia, JSW dopłaca pracownikom pozostałe 20 proc.

Zarząd chce też zrezygnować z przewozów pracowniczych, naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów. Chciałby płacić za pracę w soboty i niedziele również zgodnie z kodeksem pracy, a nie jak obecnie – z bardziej korzystnymi dla pracowników regulacjami wewnętrznymi. Zmniejszony ma zostać również deputat węglowy – z obecnych 8 ton dla wszystkich, do 4 ton dla pracowników dołowych i 2 ton dla pracujących na powierzchni.

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Jastrzębska Spółka Węglowa SA została utworzona 1 kwietnia 1993 roku jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład wchodzi obecnie 5 kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek oraz Zakład Logistyki Materiałowej.

Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia ok. 35 tys. osób, w tym 26 tys. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku grupa kapitałowa JSW notowała 302 mln zł straty. Całoroczny wynik również będzie ujemny, podczas gdy jeszcze w 2011 r. grupa miała 2 mld zł zysku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
zlikwidować związki zawodowe - przez działalność związków pochłaniających olbrzymia ilość pieniędzy pracodawcy - pracownicy mniej zarabiają !!! mało tego, ktoś musi wykonać pracę do której był zatrudniony (oddelegowany) związkowiec, więc trzeba przyjąć kolejną osobę...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lopez760
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane