• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Spór o płacę minimalną. Związkowcy: przedsiębiorców na to stać

Związkowcy kontra pracodawcy. Spór o płacę minimalną Odtwórz: Związkowcy kontra pracodawcy. Spór o płacę minimalną
Foto: Shutterstock Foto: Jak wynika z analiz Banku Światowego, nie ma związku między wysokością płacy minimalnej a poziomem ubóstwa | Video: Związkowcy kontra pracodawcy. Spór o płacę minimalną

- Przedsiębiorcy mają na swoich kontach około 240 mld zł, stać ich na podwyżkę płac minimalnych - uważa Andrzej Radzikowski z OPZZ. Z kolei zdaniem pracodawców obowiązkowe 2 tysiące brutto płacy minimalnej może mieć negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki.

Andrzej Radzikowski z OPZZ uważa, że pracodawców stać na podwyższenie płac minimalnych.

- Mają zgromadzone na swoich kontach około 240 mld zł - powiedział. Dodał, że związkowcy od lat zgłaszają osiągnięcie przez płacę minimalną poziomu co najmniej połowy płacy średniej - a ten wyniósłby 2150 zł.

Efekt domina

Z kolei Arkadiusz Pączka z organizacji Pracodawcy RP uważa, że rządowa propozycja wprowadzenia 2 tysięcy złotych płacy minimalnej jest niekorzystna.

- Ma ona szeroki wpływ, zarówno na rynek pracy, ale i na całą politykę gospodarczą w kraju. Wpływy do ZUS-u z tytułu podatków wyniosą około 1,5 mld zł. To jest dekretowanie wzrostu konsumpcji. Konsumpcją nie zbudujemy wzrostu gospodarczego kraju, tylko inwestycjami - mówił przedstawiciel pracodawców.

Podkreślił, że Pracodawcy RP otrzymali pismo od minister Elżbiety Rafalskiej, gdzie nie ma uzasadnienia decyzji o kwocie 2000 zł.

- Dla mikro- i małych przedsiębiorstw płaca minimalna ma bardzo duże znaczenie - zwracał uwagę. Jego zdaniem podniesienie płacy dla osób na najniższych stanowiskach wywoła efekt domina - kadra zarządzająca zacznie domagać się podniesienia swoich pensji - dodał.

Przypomniał, że od 1 stycznia przyszłego roku pracodawcy będą mieć obowiązek zapłaty płacy minimalnej absolwentom - a nie, jak dotychczas, 80 proc. stawki przeciętnej.

Polska daleko w tyle

Jak wskazuje Pączka, z analiz Banku Światowego wynika, że nie ma związku między wysokością płacy minimalnej a poziomem ubóstwa.

- Natomiast są wyliczenia, które pokazują związek płacy z poziomem bezrobocia. W krajach o zbliżonej do Polski gospodarce będziemy mieć najwyższą płacę minimalną - podkreślił Pączka.

Radzikowski uważa z kolei, że w Europie Środkowo-Wschodniej niskie płace to efekt transformacji, która wygenerowała ogromne bezrobocie. Przedstawiciel OPZZ przypomniał, że Polska na tle UE wyróżnia się niską płacą:

- Polacy są jednym z gorzej opłacanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Średnia płaca godzinowa w UE wynosi 24 euro, w Polsce - nieco ponad 8. Pracodawcy nie doceniają pracowników i ich roli w odnoszeniu przez przedsiębiorstwa zysków - podkreślił Radzikowski.

Dodał, że liczba ludzi biednych nie maleje, mimo że mamy wzrost gospodarczy.

Obecnie płacę minimalną otrzymuje w Polsce 1 mln 300 tysięcy pracowników.

 

Płaca minimalna pójdzie w górę:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
okham
Prawdziwe domino płacowe to będzie w całej budżetówce i da popalić zwłaszcza samorządom. Będzie jazda bez trzymanki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane