• rozwiń
  • WIG20 2311.44 +0.35%
  • WIG30 2661.14 +0.45%
  • WIG 59768.50 +0.48%
  • sWIG80 11601.25 -0.32%
  • mWIG40 4056.24 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:49

Dostosuj

Wybierasz się na ŚDM? Bankierzy ostrzegają: uważaj na przestępców

Foto: PAP/Tomasz Gzell Foto: Związek Banków Polskich przypomina o ostrożności w czasie ŚDM

Związek Banków Polskich (ZBP) przypomina krakowianom i pielgrzymom o ostrożności w czasie Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w ostatnim tygodniu lipca. W przypadku utraty karty można ją zastrzec dzwoniąc pod nr 828 828 828.

Imprezy masowe, takie jak ŚDM niestety przyciągają także kieszonkowców i innych przestępców, dlatego warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa przy posługiwaniu się kartami płatniczymi, w szczególności przy dokonywaniu płatności, wypłacie pieniędzy z bankomatu, przechowywaniu czy transporcie - powiedział Jacek Gieorgica z zespołu PR ZBP.

Związek Banków Polskich przypomina najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy przechowywać kodu PIN razem z kartą płatniczą. Kartę najlepiej trzymać w miejscu innym niż gotówka i dokumenty.

W przypadku utraty karty, należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub organizacją, która ją wydała. Prostym sposobem jest skorzystanie z infolinii 828 828 828 - sekretarka zapyta dzwoniącego o bank, w którym ma kartę, a następnie połączy klienta z właściwym bankiem.

Utrata karty

Informacje o Systemie Zastrzegania Kart, ich bezpieczeństwie oraz lista banków, które w nim uczestniczą, są dostępne na stronie internetowej zastrzegam.pl.Innym sposobem na blokadę kart jest skontaktowanie się z dostępnym przez całą dobę centrum autoryzacji kart. Numer centrum widnieje na odwrocie karty. "Warto ten numer wpisać do swojego telefonu komórkowego oraz przechowywać w znanym innym domownikom miejscu w domu" - poinformował ZBP w informacji prasowej.

ZBP radzi także, aby zachować szczególną ostrożność przy przekazywaniu informacji poufnych, np. o numerze karty, przez internet, telefon lub inne media. "Powinniśmy mieć na względzie otoczenie, w którym aktualnie się znajdujemy, aby zminimalizować ryzyko, że te dane wpadną w niepowołane ręce" - podał ZBP.

Uwaga na phishing

Bankowcy zwracają też uwagę na zjawisko phishingu i apelują, by nigdy nie odpowiadać na maile lub SMS-y, których nadawca prosi o podanie informacji o karcie. Nie należy też odpowiadać na wiadomości, które zapraszają do odwiedzenia strony internetowej w celu weryfikacji danych, w tym o kartach.

31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Brzegach pod Wieliczką od 26 do 31 lipca. Zarejestrowało się na nie 360 tys. pielgrzymów ze 187 państw. Organizatorzy przewidują jednak, że w uroczystościach może wziąć udział nawet 1,5 mln osób.

W czasie ŚDM w Krakowie i Brzegach pojawi się więcej bankomatów – bankowcy przewidują, że nastąpi wzmożona wypłata gotówki w tym czasie.

Pielgrzymi przybywają na ŚDM:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marta Warszawa
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane