• rozwiń

Temat: Praca

Przegląd prasy: Rekordowa liczba umów-zleceń. Ale pracodawców czeka szok

Przegląd prasy: Rekordowa liczba umów-zleceń. Ale pracodawców czeka szok
Foto: Shutterstock Foto: Do ZUS trafiają rekordowe kwoty składek płacone za zleceniobiorców

Do ZUS trafiają rekordowe kwoty składek płacone za zleceniobiorców. A to nie koniec zmian. Od początku 2017 roku przedsiębiorców czekają nowe obciążenia - pisze "Rzeczpospolita". Wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej może być dla firm szokiem i zmienić ich politykę zatrudniania.

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że polscy przedsiębiorcy zatrudniają obecnie rekordowo wielu zleceniobiorców. Ich liczba przekroczyła w czerwcu 2016 roku 1 mln 31 tys. osób. W porównywalnym okresie poprzedniego roku było ich o 40 tys. mniej.

Wpływy do ZUS

Rekordowe są także kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, jakie ZUS dostaje od tej grupy ubezpieczonych. Wynoszą ponad 300 mln zł miesięcznie. Wpływy do ZUS są znacznie większe, jeśli je porównać z zeszłorocznymi. Średnio co miesiąc ZUS ściąga o 70-80 mln zł więcej, od tego, co przedsiębiorcy płacili za zleceniobiorców rok wcześniej.

Jak wskazuje gazeta, zwiększenie wpływów od przychodów ze zleceń jest efektem zeszłorocznej nowelizacji przepisów. Zdarzało się bowiem, że zleceniobiorca płacił składki na ubezpieczenia społeczne od pierwszej umowy na 50 zł, a od drugiej, trzeciej czy czwartej, które opiewały na znacznie wyższe wynagrodzenia - już nie. Po zmianach przychody z kilku zleceń sumuje się dopóty, dopóki nie przekroczą minimalnego wynagrodzenia (to obecnie wynosi 1850 zł).

Minimalna stawka godzinowa

Ale jak przypomina "Rzeczpospolita" od przyszłego roku przedsiębiorców czekają zmiany w związku z wejściem w życie minimalnego wynagrodzenia ze zlecenia w wysokości 13 zł za godzinę pracy.

Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek zapisywania, ile godzin w danym miesiącu zleceniobiorca przepracował, dzięki czemu łatwo będzie obliczyć przysługujące mu wynagrodzenie.

Zdaniem "Rzeczpospolitej", może się okazać, że po zmianach zatrudniane na zleceniach będą jedynie takie osoby, które zgodzą się na podawanie zaniżonej liczby godzin w tej ewidencji. Takie działanie powinna kwestionować Państwowa Inspekcja Pracy, która po zmianach zyska uprawnienie do kontrolowania tych ewidencji i nakładania kar od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

 

Zobacz materiał TVN24 BiS o płacy minimalnej (15.06.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane