• rozwiń

"Nie odpowiadać na maile, nie otwierać załączników". ZUS ostrzega przed oszustami

Podmiana karty SIM, potem kradzież. Jak nie dać się oszustom? Odtwórz: Podmiana karty SIM, potem kradzież. Jak nie dać się oszustom?
Podmiana karty SIM, potem kradzież. Jak nie dać się oszustom? "Źródło: TVN24 BiS"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed fałszywymi mailami od oszustów, którzy podszywają się pod instytucję. "Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych" - alarmuje ZUS.

"W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane "Składka" z informacją o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z kancelarii ZUS" - poinformowano w komunikacie ZUS.

Celem zainfekowanie komputera

Jak podano, w stopce adresowej widnieją adresy z rozwinięciem "gov.pl", których Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Każdy z maili ma dołączony załącznik, który ma zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych.

"Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS" - zastrzega ZUS.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników.

"Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci" - alarmuje ZUS.

"W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl"- czytamy w komunikacie.

Fałszywe wiadomości

To jednak nie jedyne ostrzeżenie przez fałszywymi wiadomościami, które pojawiło się w ostatnich tygodniach.

Pod koniec czerwca Ministerstwo Cyfryzacji zalecało, by ignorować maile i komunikaty, które oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku o 500 plus. Taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. "Nie można klikać w podejrzane linki ani otwierać załączników, na które się nie czeka" - zalecał resort.

Również w tym miesiącu Izba Administracji Skarbowej w Warszawie ostrzegła podatników przed fałszywymi mailami informującymi o konieczności uiszczenia brakującej kwoty po rozliczeniu zeznania podatkowego za 2018 roku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane