• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

ZUS ostrzega przed oszustami. "Nie dzwonimy i nie chodzimy po domach"

ZUS ostrzega przed oszustami Odtwórz: ZUS ostrzega przed oszustami
ZUS ostrzega przed oszustami "Źródło: tvn24"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników ZUS, oferujących płatne doradztwo w sprawie dziedziczenia składek. - Tego typu doradztwo jest darmowe. Każdy, kto przyjdzie i zechce się dowiedzieć, na jakiej zasadzie dziedziczone są środki w OFE czy na subkoncie, uzyska odpowiedź na salach obsługi klienta - podkreślił w środę w TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

O przypadkach wyłudzania pieniędzy metodą "na pracownika ZUS" informowaliśmy we wtorek. Oszuści dzwonią do klientów Zakładu, proponując spotkanie w sprawie dziedziczenia składek z subkonta w ZUS i konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Za rzekomą usługę każą sobie płacić.

Drogie konsekwencje

- Jeżeli udamy się na takie spotkanie to albo ono będzie płatne albo zostaną nam przedłożone do podpisu dokumenty, które mogą być dla nas dalece niekorzystne. Wtedy możemy stracić jeszcze więcej pieniędzy niż kwota, którą zapłacimy za spotkanie z takim teoretycznym doradcą - zaznaczył Andrusiewicz na antenie TVN24.

Podkreślił, że tego typu doradztwo w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest darmowe. - Każdy, kto przyjdzie i zechce się dowiedzieć, na jakiej zasadzie dziedziczone są środki w OFE czy na subkoncie w ZUS, uzyska odpowiedź na salach obsługi klienta - mówił.

Andrusiewicz powiedział, że pracownicy ZUS "nie wydzwaniają po domach z zaproszeniem na spotkania". - Mogą pojawiać się incydentalnie telefony w nawiązaniu do korespondencji, która przyszła z ZUS. Wówczas dzwoni zazwyczaj ta osoba, która z nami korespondowała - dodał.

Przypomniał też, że pracownicy ZUS nie mają w zwyczaju chodzenia po domach. - Jedyna sytuacja, w której ZUS może nas odwiedzić to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Pracownik sprawdza, czy wykonujemy zalecenia lekarza podczas zwolnienia lekarskiego. Wówczas taki pracownik musi się przedstawić i pokazać specjalny identyfikator - podkreślił.

Jak zaznaczył w przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS należy się skontaktować z najbliższą placówką tej instytucji lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Tam też można uzyskać informacje o zasadach dziedziczenia składek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane