• rozwiń

Wystarczyła jedna składka. ZUS wysłał ponad 20 milionów listów

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz o zmianach w przelewach do ZUS Odtwórz: Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz o zmianach w przelewach do ZUS
Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz o zmianach w przelewach do ZUS "Źródło: TVN24 BiS"

Do wszystkich ubezpieczonych - nawet tych, dla których odprowadzono tylko jedną składkę na ubezpieczanie społeczne - Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do list z informacją o stanie konta i tegorocznych wpłatach. Część osób dostała list elektroniczny, ale większość - tradycyjną pocztą.

- W poniedziałek udało się nam zakończyć wysyłkę ponad 20 mln listów na 19 dni przed zapisanym w ustawie terminem - powiedział rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik przypomniał, że wysyłka odbywa się co roku w wakacje. W tym roku listy ZUS wysłał do 20,7 mln osób, z czego prawie 2,1 mln za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS - drogą elektroniczną.

Tyle osób ma swój profil na Platformie i one mogą tam - również na bieżąco - dowiedzieć się o swoich składkach na ZUS, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, przesłać korespondencję do Zakładu.

- 18,6 mln tradycyjnych listów ZUS zaczął drukować i rozsyłać w ostatnim tygodniu czerwca. Miał na tę operację czas do początku września, ale ostatnia transza papierowych kopert trafiła do wysyłki w poniedziałek 13 sierpnia - powiedział rzecznik.

Co w liście?

W informacji ZUS podaje najważniejsze dane o stanie finansów na emerytalną przyszłość. Rzecznik apeluje, by korespondencję z ZUS dokładnie przeczytać i zweryfikować informacje o odprowadzonych składkach w 2017 r.

List zawiera również informację o hipotetycznej emeryturze w różnych wariantach - ile dostalibyśmy jedynie na podstawie zgromadzonych dotychczas składek, a ile, gdybyśmy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego płacili takie składki jak dotychczas.

- Trzeba jednak pamiętać, że wyliczona w liście emerytura nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek - zaznaczył Andrusiewicz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane