• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: S&P obniża rating Polski

Ekonomista uspokaja: po pewnym czasie złoty zacznie się umacniać

Gościem TVN24 Biznes i Świat był ekonomista Marek Zuber Odtwórz: Gościem TVN24 Biznes i Świat był ekonomista Marek Zuber
Foto: TVN24 BiŚ | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Złoty zacznie się umacniać - powiedział Zuber | Video: Gościem TVN24 Biznes i Świat był ekonomista Marek Zuber

Prawdopodobnie już dzisiaj po południu złoty zacznie się umacniać - powiedział w TVN24 Biznes i Świat ekonomista Marek Zuber. Przyznał jednak, że słabszy złoty nie jest złą informacją dla polskiej gospodarki. - To zwiększa konkurencyjność naszego eksportu - powiedział.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna. Złoty w rezultacie gwałtownie się osłabił.

Będzie spokojnie na rynku

Marek Zuber przyznał, że przed południem na rynku walutowym może być jeszcze "jakieś krótkie zamieszanie", ale później sytuacja powinna się uspokajać. - Prawdopodobnie już dzisiaj po południu złoty zacznie się umacniać - prognozował.

Zaznaczył, że w dłuższym okresie czasu najważniejsze jest to, co będzie się działo na rynku długu, czyli na rynku obligacji skarbowych. - Pamiętajmy, że te obligacje finansują nasz dług. To dzięki nim jesteśmy w stanie każdego roku zasypywać dziurę w budżecie. Jeśli trudniej będzie je sprzedać, to będzie to oznaczało większe koszty dla naszego państwa - powiedział ekonomista.

- Ja nie sądzę, żeby po tym ruchu koszty wzrosły w jakiś istotny sposób, ale jednak to się może wydarzyć w jakimś niewielkim stopniu - dodał.

Jak podkreślił Zuber, bardzo ważne jest to, że pozostałe agencje ratingowe - Fitch i Moody’s - nie wykonały żadnego ruchu. - Mało tego, jedna z nich powiedziała, ze nie widzi na razie żadnych zagrożeń i absolutnie nie chce obniżać nam ratingu - przypomniał.

Wyższa rata do spłaty

Jego zdaniem, dla przeciętnego Kowalskiego decyzja S&P oznacza, że jeżeli ktoś ma w tym tygodniu do spłacenia ratę kredytu walutowego, to zapłaci dużo więcej. - Trudno bowiem wyobrazić sobie, żebyśmy zeszli poniżej poziomu 4,35 zł. za euro lub wyraźnie poniżej tego, co jest za franka szwajcarskiego - wytłumaczył.

Według Zubera słabszy złoty nie jest złą informacją dla polskiej gospodarki. - Ten wyższy poziom (walut obcych - red.) utrzymujący się przez kilka miesięcy oznacza zwiększenie konkurencyjności naszego eksportu. Albo będziemy w stanie sprzedawać taniej z taką samą marzą, albo nasi eksporterzy będą zarabiać znacznie więcej. Eksport to połowa naszej gospodarki, połowa tego co wytwarzamy jest sprzedawane za granicę - wyjaśnił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
No i fajnie. Eksporterzy będą się mieli ok, a że pozostałej części społeczeństwa spadnie realny dochód to dla dobrze opłacanego pana ekonomisty pikuś. T może od razu wywołajmy hiperinflację.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane