• rozwiń

Seria leku wycofana z obrotu

Infolinia na temat dostępności leków już działa. Minister zapewnia, że brakujące leki trafią do aptek Odtwórz: Infolinia na temat dostępności leków już działa. Minister zapewnia, że brakujące leki trafią do aptek
Infolinia na temat dostępności leków już działa. Minister zapewnia, że brakujące leki trafią do aptek "Źródło: Fakty TVN"

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie kraju serii leku Zolaxa Rapid, stosowanego w leczeniu m.in. schizofrenii. "Nie ma ryzyka przedawkowania produktu przez pacjenta" - napisało w przesłanym tvn24bis.pl komunikacie biuro prasowe producenta.

Decyzja GIF dotyczy produktu leczniczego Zolaxa Rapid, 5 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej o numerze serii 10518 i dacie ważności 31.05.2021. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

"Działania wyjaśniające"

"Wycofanie produktu Zolaxa Rapid dotyczy wyłącznie jednej serii produktu, w której stwierdzono nieznacznie wyższą zawartość substancji czynnej w tabletce. Ponieważ przekroczenie limitu jest niskie i mamy do czynienia z najniższą dawką produktu, nie ma ryzyka przedawkowania produktu przez pacjenta" - poinformowała tvn24bis.pl dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR Polpharmy Magdalena Rzeszotalska.

Wyjaśniła również, że "wycofanie jednej serii produktu jest działaniem prewencyjnym".

"To przypadek incydentalny, nie stwierdzono podobnego problemu w innych seriach produktu, które pozostają dostępne w obrocie. Prowadzimy też działania wyjaśniające, które pozwolą na uniknięcie podobnego problemu w przyszłości" - napisała Rzeszotalska.

Zolaxa Rapid to lek z grupy neuroleptyków stosowany w leczeniu niektórych chorób psychicznych, zawierający olanzapinę. Preparat jest wskazany m.in. w leczeniu schizofrenii oraz średnionasilonych i ciężkich epizodów manii, a także zapobieganiu nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej.

ZOBACZ KOMUNIKAT GIF

Kilka decyzji miesięcznie

Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii produktów z obrotu.

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane