• rozwiń

Giganci na rynku zegarków zapłacą 2 mln zł kary. Za zmowę cenową

Giganci na rynku zegarków zapłacą 2 mln zł kary. Za zmowę cenową
Foto: Shutterstock Foto: Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję UOKiK nałożył na przedsiębiorców kary finansowe w łącznej wysokości ponad 2 mln zł

Wszyscy trzymają się reguł z małymi cwaniackimi wyjątkami, które zostaną ukrócone już wkrótce – to fragment maila pomiędzy uczestnikami niedozwolonego porozumienia na rynku sprzedaży zegarków. Ponad 2 mln zł kar nałożył UOKiK na dystrybutorów zegarków za zmowę i ustalanie minimalnych cen detalicznych zegarków takich marek jak Omega, Tissot, Swatch czy Longines - podał urząd.

Postępowanie w sprawie niedozwolonego porozumienia na rynku sprzedaży zegarków zostało wszczęte w czerwcu 2013 r. W jego wyniku UOKiK ustalił, że Swatch Group Polska wraz z dystrybutorami ustalają minimalne ceny detaliczne sprzedaży zegarków w sklepach tradycyjnych i internetowych. W efekcie konsumenci nie mogą kupić produktów taniej niż narzucona z góry cena pomniejszona o określony rabat (np. w przypadku sklepów internetowych maksymalny rabat mógł wynieść 12 proc.). Dotyczy to zegarków następujących marek: Omega, Tissot, Certina, Longines, Rado, Swatch, Flik Flak i CK. Swatch Group Polska jest ich wyłącznym dystrybutorem w Polsce.

Według UOKiK w przypadku sklepów tradycyjnych niedozwolona praktyka trwała co najmniej od 2005 r., a sklepów internetowych od 2009 r.

Naruszenie konkurencji

Jak podał urząd, w tym czasie Swatch Group Polska monitorował stosowanie cen przez dystrybutorów, sankcjonując sprzedaż po stawkach niższych niż ustalone nawet wstrzymaniem dostaw. Według urzędu także sami dystrybutorzy, będący stronami postępowania zwracali się bezpośrednio do Swatch Group Polska o podjęcie interwencji w przypadkach odstępstw od ustaleń cenowych.

Dowodzi tego m.in. korespondencja mailowa pomiędzy dystrybutorami (powinniśmy SAMI pilnować swoich interesów a [przedstawiciela Swatch Group Polska] przekonać do tego, aby 12 proc. pozostało ale SZTYWNE BEZ WYJĄTKÓW, CO DO GROSZA!”), a także kierowana do Swatch Group Polska (Bardzo proszę i myślę, że do mojej prośby dołączą się inne sklepy w Polsce, o przemyślenie możliwości stosowania w internecie cen ze STAŁYMI rabatami [max do 12 proc.]. Jeżeli ktoś nie będzie przestrzegał maksymalnych rabatów wówczas trzeba wyciągnąć konsekwencje).

Urząd zarzuca także przedsiębiorcom, że byli świadomi, iż ich działania naruszają konkurencję. Jako dowód przedstawiono fragmenty wymienianych między nimi maili, np. w jednym z nich pojawiło się ostrzeżenie: "pomijam fakt co by było, gdyby do pierwotnego listu oraz do wszystkich następnych dotarł UOKiK".

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję UOKiK nałożył na przedsiębiorców kary finansowe w łącznej wysokości ponad 2 mln zł, z czego ponad 1 mln 113 tys. zł na Swatch Group Polska, ponad 800 tys. na Vistula Group, a na trzy mniejsze podmioty po kilkadziesiąt tysięcy zł. Urząd nakazał także zaniechania tych praktyk. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konkurentów.

Z drogi odwoławczej zamierza w tej sprawie skorzystać Swatch Group Polska, która - jak poinformowała - nie zgadza się z decyzją UOKiK.

"Pomimo faktu, iż Swatch Group (Polska) nie czuje się odpowiedzialna za jakiekolwiek praktyki ograniczające konkurencję, ściśle współpracowała z Urzędem w ramach postępowania" - dodała firma w przesłanym PAP oświadczeniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (19)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Running WIld
2mln? to stanowczo zamalo, smiech na sali, 5mln euro za kazda firme to juz jest cos, i zeby nie probowali się odwolywac nie nie zwlekac to nakladac 15% dodatkowej kary za kazdy miesiac zwloki. a Po 6 miesiacach wyslac komornika i zajac to ci jest w magazynach i sklepach i lape polozyc na kontach firm w to zamieszanych.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lsd
Loading...
lsd
Dziś zegarki noszą tylko politycy i zwykłe snoby.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JackPlacki
egarki są dla pseudo biznesmanów i polityków.
Polakowi wystarczy komórka, żeby sprawdzić która jest godzina.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
wojciech_wojciech2ufa
@Hz101 Myślisz, że PiS nagle w 3 miesiące wykryło ten proceder ? A może, że PO dotychczas trzymało to w tajemnicy (zapewne dla $$$) i dopiero teraz akta wypływają, bo kto inny je czyta ? Raczej to drugie...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bob 202
UOKiK chyba jeszcze nie przejęty. A gdyby, to minie sporo czasu zanim nowy funkcjonariusz z PiSu nauczy się czytać dokumenty ze zrozumieniem.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane