• rozwiń

Temat: Banki

Nowi ludzie w zarządzie Aliora. Wśród nich były wiceminister

Surówka o atmosferze w PZU Odtwórz: Surówka o atmosferze w PZU
Surówka o atmosferze w PZU

Michał Chyczewski, były wiceminister skarbu w rządzie Donalda Tuska będzie zasiadał w zarządzie Alior Banku. Rada nadzorcza powołała do zarządu jeszcze Katarzynę Sułkowską oraz Filipa Gorczycę. Nadal nie wiadomo, kto zastąpi odchodzącego prezesa Wojciecha Sobieraja.

Alior Bank poinformował w komunikacie, że powołanie następuje na wspólną trzyletnią kadencję, która rozpocznie się 29 czerwca 2017 roku. "Rada nadzorcza banku dokłada wszelkich starań, by dalsze prace mające na celu powołanie pozostałych członków zarządu nowej kadencji zostały zakończone w możliwie najkrótszym terminie" - napisano w komunikacie.

Niespodzianka?

Nominacja Michała Chyczewskiego może nieco zaskakiwać, bo będzie on w zarządzie banku, który jest kontrolowany przez państwową spółkę PZU, a dawniej był wiceministrem w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Donalda Tuska.

Oprócz tego ma on jednak ogromne doswiadczenie w branży finansowej. W jego CV jest m.in. prowadzenie grupy doradztwa transakcyjnego dla sektora instytucji finansowych w Polsce w firmie doradczej EY, czy praca dla Banku Gospodarstwa Krajowego, czy Banku BPH S.A.

Rada nadzorcza do zarządu banku powołała jeszcze Katarzynę Sułkowską oraz Filipa Gorczycę.

Sułkowska od lat jest związana z Alior Bankiem. Od grudnia 2011 r. pełniła funkcję wiceprezesa zarządu. Z kolei Gorczyca od 2016 r. jest dyrektorem ds. działalności inwestycyjnej w Grupie Medicover, a wcześniej pracował w PwC.

Karuzela

1 czerwca założyciel i wieloletni prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj złożył radzie nadzorczej banku pisemne oświadczenie, w którym poinformował, że nie będzie ubiegał się o wybór do zarządu na następną kadencję.

Jego decyzja była zaskoczeniem dla branży. Negatywnie przyjęli to inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie notowane są akcje Alior Banku. Tuż po ogłoszeniu decyzji Sobieraja straciły one na wartości kilka procent. Według szacunków decyzja Sobieraja wywołała przecenę akcji na poziomie 400 mln zł.

Kto zastąpi Sobieraja? Komentatorzy wskazują na przewodniczącego rady nadzorczej Alior Banku Michała Krupińskiego, do niedawna szefa  PZU. Jego odwołaniu z funkcji prezesa największego polskiego ubezpieczyciela towarzyszyły duże polityczne emocje. Zastąpił go Paweł Surówka.

Do zarządu PZU może wkrótce też dołączyć była szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Malgorzata Sadurska.

PZU jest największym udziałowcem Alior Banku, skupia 25 proc. jego akcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane