• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

MSP: zmiany w spółkach Skarbu Państwa niczym nadzwyczajnym

MSP: zmiany w spółkach Skarbu Państwa niczym nadzwyczajnym
Foto: TVN24 Foto: Zdaniem wiceministra Skarbu Państwa zmiany w zarządach spółek nie są "niczym nadzwyczajnym".

- Zmiany w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa nie są niczym nadzwyczajnym, ich celem jest realizacja interesu Skarbu Państwa jako akcjonariusza - mówił w czwartek wiceminister skarbu Filip Grzegorczyk. W MSP trwają wstępne prace analityczne ws. wynagrodzeń w spółkach SP.

Szef klubu Ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz i Piotr Apel (Kukiz'15) pytali w czwartek w Sejmie o zasady doboru zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa (SP).

- Jak wielu działaczy Prawa i Sprawiedliwości, członków, radnych, posłów i senatorów związanych z PiS (...) zasiądzie w zarządach tych spółek. Jakie są plany, czy będą prowadzone konkursy na członków rad nadzorczych, czy prezesów spółek? - pytał Kukiz.

"Wykonywanie uprawnień właścicielskich"

Wiceminister skarbu ocenił, że zmiany w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa nie

są "niczym nadzwyczajnym".

- To jest po prostu wykonywanie uprawnień właścicielskich - zaznaczył.

- Minister (skarbu) ma prawo i obowiązek dbać o interes Skarbu Państwa. Polityka właścicielska Skarbu (Państwa) ma natomiast na celu reagowanie na zmieniającą się sytuację na rynkach oraz dostosowanie polityki spółek do celów i planów, jakie ma wobec nich główny akcjonariusz, czyli Skarb Państwa. To wyraża się także możliwością dokonywania zmian personalnych w składzie organów korporacyjnych - podkreślił.

Grzegorczyk zauważył, że wybór kandydatów do rad nadzorczych z ramienia Skarbu Państwa odbywa się nie w sposób uznaniowy, a na podstawie zarządzenia ministra skarbu państwa z 2007 r.

Minister wykorzystuje uprawnienia akcjonariusza

Przypomniał, że rady nadzorcze spółek z udziałem SP powołuje walne zgromadzenie, w niektórych

spółkach z udziałem SP - minister wykonując uprawnienia akcjonariusza - powołuje i odwołuje członków rad nadzorczych.

- To nie jest nic nadzwyczajnego, to wykonywanie zadań właścicielskich. Minister ma prawo i obowiązek zmieniać skład rad nadzorczych - zaznaczył.

Zarządy - jak podkreślił - co do zasady są powoływane przez rady nadzorcze.

- Do rzadkości należy sytuacja, że minister działając jako walne zgromadzenie, ma możliwość podjęcia tutaj decyzji. A zatem to jest kompetencja rad nadzorczych - tłumaczył.

- W spółkach o kapitale większościowym Skarbu Państwa, z mocy ustawy, obowiązuje tryb konkursowy. I jest prowadzone otwarte postępowanie kwalifikacyjne. W spółkach z udziałem Skarbu Państwa, gdzie nie ma takiego obowiązku, wybór członków zarządu może następować w innych trybach, ale oczywiście z poszanowaniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego, a także statutów i umów spółek - wyjaśnił.

Wynagrodzenia będą znane wkrótce

Jak dodał, "polityka właścicielska Skarbu Państwa musi reagować na te zmiany".

-Tych zmian nie będziemy wahali się dokonywać - zaznaczył.

Zmiany te - jak podkreślił - "mają jeden zasadniczy cel: jest nim realizacja interesu Skarbu Państwa jako akcjonariusza". Zapewnił, że są one przeprowadzane zgodnie z przepisami prawa.

Wiceminister skarbu zastrzegł, że nie ma mandatu do tego, by wypowiadać się na temat spekulacji personalnych, kto zasiądzie w jakiej radzie czy zarządzie.

- Trudno mi spekulować na temat zdarzeń przyszłych i niepewnych - mówił.

Skala tych zmian - zapewnił - będzie wynikała z analizy sytuacji w konkretnych spółkach.

- Co do wynagrodzeń w resorcie skarbu trwają prace analityczne. Natomiast na dzień dzisiejszy nie mogę powiedzieć, w którym kierunku (pójdą). Są to wstępne prace analityczne (...), jak chodzi o kwestie wynagrodzeń członków organów korporacyjnych spółek z udziałem Skarbu Państwa - podsumował wiceminister skarbu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane