• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Bez konkursów na wyższe stanowiska w urzędach. Dziś PiS już nie przegrało głosowania

Projekt ustawy o służbie cywilnej skierowany do prac w komisji Odtwórz: Projekt ustawy o służbie cywilnej skierowany do prac w komisji
Projekt ustawy o służbie cywilnej skierowany do prac w komisji "Źródło: tvn24"

Sejmowa komisja administracji zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek PiS do projektu noweli ustawy o służbie cywilnej, które zakładają m.in. by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie otwartego konkursu.

W środę komisja głosowała nad poprawkami złożonymi przez kluby w drugim czytaniu, które odbyło się we wtorek. Posłowie opowiedzieli się za wszystkimi poprawkami zgłoszonymi przez PiS; poprawki PO, Nowoczesnej i Kukiz'15 zostały odrzucone. Akceptacji nie zyskał też wniosek PO, by odrzucić projekt nowelizacji w całości.

Jakie zmiany?

Poprawki PiS zakładają m.in. by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Taki zapis był w pierwotnym projekcie złożonym przez posłów PiS, jednak w czasie prac w komisji administracji po pierwszym czytaniu, głosami m.in. PO, przyjęta została zmiana, która utrzymywała otwarty i konkurencyjny nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Komisja w środę opowiedziała się również za poprawką, która zakłada że stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej, będące wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej, wygasają po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Także ta poprawka to powrót do rozwiązania, które znajdowało się w projekcie przed zmianami wprowadzonymi po pierwszym czytaniu.

Tryb obiegowy

We wtorek, po zakończeniu drugiego czytanie na sali sejmowała, komisja administracji zebrała się, by pracować nad złożonymi wówczas poprawkami, jednak wówczas większość komisji poparła wniosek PO, by odłożyła prace nad projektem noweli do czasu przedstawienia stanowiska przez rząd.

W środę podczas posiedzenia komisji szefowa kancelarii premiera Beata Kempa przedstawiła to stanowisko. Rząd pozytywnie opiniuje projekt stwierdzając, że zmiany "pozytywnie wpłyną na administrowanie i zarządzanie kadrami w służbie cywilnej, a przez to na efektywne wykonywanie zadań państwa".

Posłowie opozycji pytali Kempę, w jakim trybie tak szybko udało się uzyskać opinię rządu. Kempa poinformowała, że stanowisko podpisała premier Beata Szydło i, że zostało ono przyjęte w trybie obiegowym.

Bez konsultacji

Na pytanie, czy stanowisko powstało po konsultacji z Radą Służby Cywilnej Kempa podkreśliła, że jest to projekt poselski, a nie rządowy, wobec tego nie było takiego wymogu.

Szefowa KPRM odniosła się też do argumentacji, że każdy projekt dotyczący służby cywilnej musi być opiniowany przez Radę. - To uprawnienie, nie obowiązek - stwierdziła.

Kempa odpierała też zarzuty posłów PO, że przyjęcie projektu w kształcie wypracowanym ostatecznie przez komisję doprowadzi do masowych zwolnień, na co może nie być pieniędzy, ponieważ nie przewiduje tego projekt budżetu.

- Wielu dyrektorów i zastępujących dyrektorów, to członkowie korpusu służby cywilnej. Nie ma powodu, żeby zapewniać tutaj środki na jakiekolwiek zwolnienia. Polityka kadrowa pod rządami nowej ustawy będzie uwzględniać realia budżetowe. Państwo tworzycie atmosferę niebotycznych zwolnień, które, uważacie, będą miały skutki budżetowe. My w tej sprawie zakładamy rozsądek - powiedziała Kempa.

PiS ma większość

Sejm we wtorek powiększył skład komisji administracji i spraw wewnętrznych o dwóch posłów PiS. Oznacza to, że PiS uzyskało większość w tej komisji. Opozycja zarzucała PiS, że zmiany w komisji mają na celu "przepchnięcie kolanem" nowelizacji ustawy o służbie cywilnej.

Prawdopodobnie jeszcze w środę nad projektem nowelizacji będzie głosował Sejm.m.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (20)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
BOJ
Loading...
BOJ
Do tej pory była jakaś fikcja, teraz już tylko mobbing partyjny. Obfitość BMW. bierny, mierny ale wierny. Innych kwalifikacji potrzeba nie będzie. A podstawowe zadanie to zrobić czystki na niższych stanowiskach i zastraszyć. Tow Cyrankiewicz i Moczar są zna pewno zadowoleni z uczniów.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brain Scientist
Zabawne. Przeciętny Polak siedzący codziennie 10h przed TV jest pierwszy do krytyki kolesiostwa. Ale w momencie gdy chodzi o wyborców PiS nagle pojawia się gigantyczna doza hipokryzji. Kolesiostwo PiS jest najwidoczniej bardzo mile widziane, skoro ciągle 30% społeczeństwa ich popiera.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
miszmasz24
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mozdzyn
Nie będzie konkursów, a więc czeka nas zalew partyjnych półgłówków na najważniejszych stanowiskach urzędniczych. To będzie oznaczało marnotrawienie publicznych pieniędzy na niespotykaną dotychczas skalę.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prorok czy co
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane