• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Firmy latami walczą przed sądem. Minister zapowiada reformę

Ziobro: wprowadzimy zmiany w postępowaniach gospodarczych Odtwórz: Ziobro: wprowadzimy zmiany w postępowaniach gospodarczych
Ziobro: wprowadzimy zmiany w postępowaniach gospodarczych "Źródło: tvn24"

Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w postępowaniach gospodarczych. Reforma ma przysłużyć się przedsiębiorcom, którzy przed sądami dochodzą swoich praw. Nowa procedura ma być przyśpieszona i uproszczona.

W sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił plany reformy procedury cywilnej. Jednym z jej założeń maja być zmiany dotyczące postępowań gospodarczych. 

„Polscy przedsiębiorcy skarżą się, że postępowania gospodarcze ciągną się latami. To jest prawda, chcielibyśmy to zmienić i wprowadzić przemyślaną, przyspieszoną, uproszczoną procedurę, ale taką, która również będzie gwarantować stronom zachowanie ich podstawowych praw” - mówił w sobotę Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości poinformował także o planach stworzenia nowej instytucji, która umożliwi przeniesienie sprawy do innego sądu, jeżeli lokalny sąd miałby rozstrzygać sprawy „lokalnych tuzów i elit”.

"Umożliwić dogodne rozstrzyganie spraw"

Z kolei wiceszef resortu sprawiedliwości Łukasz Piebiak mówił na sobotniej konferencji prasowej, że do najważniejszych zmian, w planowanej reformie, należy wprowadzenie zasady, że osoby fizyczne składające pozwy przeciwko firmom, bankom i agendom Skarbu Państwa będą mogły rozstrzygać spory w miejscach zamieszkania.

„Wielka firma i konsument to w rzeczywistości bardzo różne podmioty i chodzi o to, żeby temu konsumentowi, słabszej stronie, umożliwić dogodne rozstrzyganie spraw” – wyjaśnił Łukasz Piebiak.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane