• rozwiń

Szykują się zmiany w VAT. Co zdrożeje, a co stanieje?

Zmiany w podatkach dla małych firm Odtwórz: Zmiany w podatkach dla małych firm
Zmiany w podatkach dla małych firm

Tańsze pieluchy, droższe ośmiorniczki. Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji nową matrycę VAT, określającą, jaką stawką podatku objęte są poszczególne kategorie produktów.

O skierowanych do konsultacjach przez Ministerstwo Finansów zmianach pisaliśmy już tutaj. Celem zmiany przepisów jest uproszenie systemu i "ograniczenie niekonsekwencji w stosowaniu stawek VAT" - przekonuje resort.

Co oznacza to w praktyce? Tańsze będą na przykład niektóre rodzaje pieczywa. Obecnie za wyroby piekarskie musimy płacić - w zależności od rodzaju - od 5 i 8 do nawet 23 proc. VAT. Teraz wszystkie rodzaje pieczywa mają zostać obłożone stawką 5 proc. Z 8 do 5 proc. ma też spaść VAT na produkty dla dzieci.

Podrożeć mogą z kolei między innymi skorupiaki. Wyżej opodatkowane z 5 do aż 23 proc. mają być homary, ośmiornice, kraby itd. Podwyższony VAT ma dotyczyć soków z owoców i warzyw innych niż tak zwane 100 proc - z 5 do 23 proc.

Poniżej przedstawiamy szczegóły proponowanych zmian.

Możemy zapłacić mniej za:

- Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe) – obecnie opodatkowane według stawki 8 proc.  objęte zostaną – tak jak pozostałe owoce – stawką 5 proc.

- Pieczywo każdego rodzaju, włącznie z ciastkami - proponuje się objąć stawką 5 proc. (obecnie pieczywo i produkty ciastkarskie są objęte trzema stawkami 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

- Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna - w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego objęte obecnie stawką 8 proc. będą opodatkowane według stawki w wysokości 5 proc.

- Musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) obecnie opodatkowane według stawki 23 proc. będą objęte zakresem stawki 8 proc.  tak jak pozostałe przyprawy.

- Książki – wszelkiego rodzaju – a więc drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) proponuje się objąć jedną – 5 proc. stawką podatku VAT. Oznacza to obniżenie stawki z 23 proc. na 5 proc. dla książek nie oznaczonych symbolami ISBN oraz e-booków. 

- Produkty dla niemowląt i dzieci - żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci,  smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe są objęte obecnie stawką 8 proc. Proponuje się obniżenie stawki na te produkty do 5 proc.

- Artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – obecnie opodatkowane stawką w wysokości 8 proc. zostaną objęte stawką 5 proc.

- Gazety, dzienniki i czasopisma – wszelkiego rodzaju – a więc drukowane, na dyskach,
taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-prasa) proponuje się objąć jedną – 8 proc. stawką podatku VAT. Oznacza to obniżenie stawki z 23 proc.

Podrożeć mogą natomiast:

- Niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma) – z 5 proc. na 8 proc.

- Soki  z owoców i warzyw inne niż tzw. 100 proc. (które pozostaną objęte stawką 5 proc.) – VAT podniesiony z 5 proc. na 23 proc.

- Homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są te produkty – z 5 proc. na 23 proc..

- Lód – używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8 proc. na 23 proc.

- Czasopisma specjalistyczne - proponuje się podwyższenie stawki na czasopisma specjalistyczne z 5 proc. na 8 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pm_poz
Brakuje mi tutaj informacji o planowanym, końcowym, 'bilansie' tych zmian - znaczy się, czy planowane 'wpływy' z VAT w tej postaci pozostać mają na tym samym poziomie, zmaleć, czy (jak to zwykle bywa) wzrosnąć?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Marys_kalcer
a czemu jest 23% skoro mowili ,ze obniża VAT do 22 ?
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Z tym lodem, to skok na kasę z powodu upalnych okresów letnich... Zamiast 10,80 zeta za worek zapłaci się 12,30 z czego 2,30 wyląduje w budżecie państwa - gdzieś pieniądze musieli znaleźć...
 • 3
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane