• rozwiń

Szykuje się rewolucja w podatkach. Ministerstwo proponuje nową stawkę

"Walka o jak najlepszy system podatkowy" Odtwórz: "Walka o jak najlepszy system podatkowy"
"Walka o jak najlepszy system podatkowy" "Źródło: tvn24"

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić od 2020 roku dodatkową, trzecią stawkę podatkową. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami stawka PIT za 2018 rok ma zostać obniżona z 18 do 17 procent, ale jedynie dla dochodów poniżej 42 764 złotych w skali roku.

Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska przedstawiła w poniedziałek nowe założenia dla systemu podatkowego, w których zostało uwzględnionych pięć obietnic Prawa i Sprawiedliwości.

Oprócz nowego progu podatkowego, minister poinformowała o szczegółach zerowego PIT dla osób do 26. roku życia oraz obniżenia kosztów pracy.

1. Nowa stawka PIT

Zgodnie z zapowiedzią szefowej MF nowa stawka podatkowa - 17 procent -  ma obowiązywać dochody do poziomu 42 764 zł. Obecnie w przypadku zarobków do poziomu 85 528 zł w skali roku obowiązuje stawka PIT na poziomie 18 procent.

W praktyce oznacza to, że od przyszłego roku obowiązywać będą trzy stawki PIT: 17, 18 i 32 proc.

- Zmniejszenie PIT z 18 proc. do 17 proc. od roku 2020 to koszt 5,3-5,5 mld zł – poinformowała w poniedziałek dziennikarzy minister Czerwińska.

2. Zerowy PIT

Także ulga podatkowa do 26. roku życia, tak zwany zerowy PIT, będzie dotyczyć dochodów do poziomu 42 764 zł w skali roku (miesięcznie 3563,67 zł).

Według wyliczeń ministerstwa dzięki zerowemu PIT młodzi pracownicy będą mieli w portfelach w skali roku więcej o 2986 zł w przypadku maksymalnych dla tej tej ulgi zarobków. Osoby z minimalną pensją (2250 zł miesięcznie) zaoszczędzą 1592 zł.

- Koszt ulgi (zerowy PIT dla podatników do 26 roku życia - red.) dla budżetu w 2019 r. to 1,3 mld zł, z kolei w 2020 r. ten koszt będzie wyższy, wyniesie 1,7 mld zł, dlatego że będziemy zwracać zaliczki w roku 2020 za 2019 r. – powiedziała Czerwińska.

3. Wyższe koszty uzyskania przychodu

Zmieni się również kwota kosztów uzyskania przychodów (KUP) - dzięki ich wzrostowi podatnicy będą mniej oddawali fiskusowi.

Osoby na jednym etacie zamiast 1335 zł będą mogli odliczyć 3000 zł rocznie. Dla dojeżdżających "jednoetatowców" (miejsce pracy znajduje się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania) KUP wyniesie 3600 zł w skali roku. Dla osób na wielu etatach będzie to odpowiednio 4500 zł i 5400 zł dla dojeżdżających. Koszt tej zmiany ministerstwo szacuje na 3,4 mld zł.

Jak napisał na Twitterze rzecznik ministerstwa finansów Paweł Jurek, koszt wyżej wymienionych trzech zmian w podatkach ma wynieść w 2020 roku w sumie 10,4 mld zł.
Jedna nowelizacja

Czerwińska zapowiedziała, że projekty zmniejszenia PIT do 17 proc., redukcji klina podatkowego i zerowy PIT dla pracowników poniżej 26 roku życia najpóźniej w ciągu dwóch tygodni trafią do konsultacji zewnętrznych. Ministerstwo chciałoby, aby w wszystkie te trzy elementy znalazły się "w jednej regulacji, w jednej nowelizacji".

- W zasadzie jesteśmy już gotowi z legislacją. (...) Projekt jest gotowy do wypuszczenia do konsultacji zewnętrznych. Myślę, że nastąpi to w ciągu najpóźniej dwóch tygodni - powiedziała minister finansów.

Czerwińska zapowiedziała, że dochody podatkowe w 2019 r. mogą być wyższe o ok. 9 mld zł. Poinformowała też, że w aktualizowanej przez rząd Aktualizacji Programu Konwergencji podwyższona została prognoza PKB na 2019 r. z 3,8 proc. do 4 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dgen
ktoś słyszał jaki pomysł na podatki ma POKO ?
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
podr0zn1k
A oczywiście - jak zwykle - ani słowa o tym skąd biorą na to kasę.
Coś mi mówi, że stawka dla "dobrze zarabiających" (czyli powyżej 85K) leci zaraz w górę - aaa, nie dla posłów, rzecz jasna.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Banosław
Przy tak niskich dochodach jest i tak zmiana bez znaczenia...
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Franek36
A nie prościej by było zamiast dodatkowo komplikować to zlikwidować całkiem podatek dla pierwszej grupy i jednocześnie zlikwidować wszystkie ulgi bo i tak wtedy nie miałyby sensu ?
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane