• rozwiń

Pensja "na rękę" w górę. Od dziś duże zmiany w PIT

Grzegorz Baran o obniżeniu PIT Odtwórz: Grzegorz Baran o obniżeniu PIT
Grzegorz Baran o obniżeniu PIT "Źródło: tvn24bis"

We wtorek 1 października wchodzą w życie zmiany w PIT. Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych spada do 17 procent, ponad dwukrotnie wzrastają natomiast koszty uzyskania przychodów. Dzięki temu o kilkadziesiąt złotych miesięcznie wzrośnie nasza pensja "na rękę".

Obniżenie do 17 proc. PIT-u i podniesienie kosztów uzyskania przychodów to kolejny etap zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, po likwidacji podatku PIT dla osób do ukończenia 26.

Wchodząca we wtorek 1 października w życia nowelizacja ustawy o PIT przewiduje, że niższa stawka podatku w skali podatkowej spadnie z 18 proc. do 17 proc., pozostawiona została natomiast 32 proc. dla dochodów przekraczających 85 528 zł.

Nowa stawka podatkowa będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (umowa o pracę, zlecenia, dzieło), w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego.

Wyższe koszty

Jednocześnie wprowadzono regulacje, które podwyższają miesięczne oraz roczne koszty uzyskania przychodów dla pracowników.

Po zmianie przepisów koszty uzyskania przychodów wynoszą: 250 zł miesięczne (jednoetatowcy) - wcześniej 111,25 zł; 300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) - wcześniej 139,06 zł; 3000 zł roczne (jednoetatowcy, miejscowi) - wcześniej 1335,00 zł; 3600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) wcześniej 1668,72 zł; 4500 zł roczne (wieloetatowcy) dotychczas 2002,05 zł; 5400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) wcześniej 2 502,56 zł.

Oto wyliczenia dla umowy o pracę:Resort finansów szacuje, że na zmianach skorzysta około 25 mln podatników.

Mniejszy klin

Jak tłumaczyło wcześniej ministerstwo finansów, wchodzące w życie zmiany w podatkach pozwolą obniżyć klin podatkowy (różnicę między faktycznym kosztem pracodawcy a pensją, jaką pracownik otrzymuje na konto).

MF wyjaśniało, że niższa, 17 proc. stawka PIT, będzie obowiązywać w ostatnim kwartale 2019 r., czyli przez jedną czwartą bieżącego roku. Przypominano, że do września nasze dochody w pierwszej skali podatkowej podlegały 18-proc. opodatkowaniu PIT. 

Według wyliczeń MF zmiany będą kosztować finanse publiczne ok. 2,7 mld zł w 2019 roku; w kolejnych latach ok. 9,7 mld zł. Połowa to jednak koszt samorządów, które wcześniej apelowały do premiera o rekompensatę utraconych w związku ze zmianami w PIT wpływów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
baba_2019
Jak rozumiem stawka obowiązuje w czwartym kwartale 2019r. A co w 2020 czyli po wyborach? Starczy kasy na obiecanki przy 17% PIT? Może ktoś odpowie.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
Oblicz ile stracisz .
Należy doliczyć inflację :
pracownicy > 3%
emeryci > 5% ( inny koszyk dóbr)
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane