• rozwiń

Temat: Motoryzacja

CEPIK wchodzi w XXI wiek. Punkty karne sprawdzisz przez internet

CEPIK wchodzi w XXI wiek. Punkty karne sprawdzisz przez internet
Foto: Shutterstock Foto: W przyszłości będzie można również sprawdzić statystykę zdawalności w szkołach jazdy

Możliwość sprawdzenia online informacji o punktach karnych, badaniach technicznych pojazdów oraz istotnych szkodach - przewiduje przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt założeń nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

Nowe przepisy - jak poinformowała we wtorek rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak - mają pozwolić na udoskonalenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz na uruchomienie nowych e-usług.

Co się zmieni?

Woźniak pytana o jakie e-usługi chodzi, podkreśla, że to: „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych”, czyli dostęp online dla kierowców do własnych danych. Kierowca będzie mógł w ten sposób sprawdzić np. ile ma już punktów karnych i jakie popełnił naruszenia. Przyszłościowo e-usługi mają pozwolić np. na opłacenia online mandatu.

Kolejną usługą dostępną online ma być e-usługa: „Udostępnij dane pracodawcy”. Przedsiębiorcy będą mogli poprzez nią weryfikować uprawnienia kierowców, tak by uniknąć sytuacji, w której udostępnią służbowe samochody pracownikom, nie posiadającym ważnych uprawnień.

Co jeszcze?

Uruchomiona ma być też e-usługa „Sprawdzenie szkoły jazdy”, pozwalająca na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie dostępnych danych statystycznych. Według MSW zwiększy to konkurencję między szkołami i przyczyni się do wzrostu jakości świadczonych usług.


Planowane jest również utworzenie usług powiadamiania kierowców oraz właścicieli pojazdów o ważnych terminach związanych z pojazdami lub prawami jazdy.

W czerwcu 2014 r. ruszyły dwie pierwsze e-usługi: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autokar”. Pierwsza umożliwia potencjalnemu kupcowi używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę stanu technicznego przed podjęciem decyzji o jego nabyciu. Dzięki temu ryzyko, że kupiony pojazd będzie inny, niż deklaruje sprzedający, znacznie zmaleje.

Stan autobusu

Druga - zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, wyjeżdżającej na zorganizowany wypoczynek. Każdy rodzic przed wyjazdem swojego dziecka może sprawdzić stan autokaru, np. na miejscu zbiórki wycieczki.

Projekt CEPIK 2.0 jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Polega on na modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

To nie wszystko

Prace zakończą się w 2016 r. Jednak w związku z podziałem projektu na etapy stopniowo uruchamiane są kolejne elementy zmodernizowanego systemu. 30 kwietnia 2014r. uruchomiono międzynarodową wymianę o kierowcach, w czerwcu 2014 r, zostały uruchomione pierwsze dwie e-usługi „Historia pojazdu” i „Bezpieczny Autobus”, dzięki którym można sprawdzić niektóre informacje o kupowanym samochodzie oraz wstępnie zweryfikować autobus, którym zamierzamy wyruszyć w podróż.

W listopadzie 2014 uruchomiony został moduł RESPER pozwalający na wymianę danych o prawach jazdy z państwami członkowskimi.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane