• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Rodzina 500 plus. Rafalska analizuje sztandarowy program rządu

Zmiany w 500 plus? Rafalska zapowiada przegląd programu Odtwórz: Zmiany w 500 plus? Rafalska zapowiada przegląd programu
Foto: Shutterstock | Video: Radio Zet Foto: Nadchodzą zmiany w programie Rodzina 500 plus? | Video: Zmiany w 500 plus? Rafalska zapowiada przegląd programu

- Zmiana wysokości świadczenia w ogóle nie wchodzi w grę - zapewniła w Radiu Zet Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Kierowany przez nią resort pracuje nad przeglądem programu. - W pierwszej kolejności poinformuję o tym panią premier - mówiła Rafalska.

W rozmowie z Radiem Zet minister minister rodziny, pracy i polityki społecznej została zapytana, czy rząd nie rozważa zmniejszenia świadczenia w ramach Programu 500 plus, na przykład na 400 plus.  - Nie, taki wariant jest nierozważany - odpowiedziała na pytanie dziennikarza.

Program 500 plus

- Zmiana wysokości świadczenia w ogóle nie wchodzi w grę - podkreśliła Elżbieta Rafalska i dodała, że również rozszerzenie programu nie jest planowane.

Szefowa resortu zauważyła, że program jest "bardzo uważnie monitorowany i analizowany". Zapowiedziała też, że po roku odbędzie się przegląd programu.

- Jesteśmy zobowiązani w ciągu roku przedstawić Radzie Ministrów podsumowanie, ocenę wszystkich transferów socjalnych. Przedstawimy wyniki naszego przeglądu we właściwym momencie i w pierwszej kolejności poinformuję o tym panią premier - mówiła Rafalska.

Rosnące koszty

Rafalska była także pytana o rosnące koszty programu 500 plus. Podkreśliła, że w budżecie państwa na ten program było zapisane 17 mld zł. Dodała, że biorąc pod uwagę kryterium "od drugiego dziecka", można precyzyjnie policzyć, ilu dzieciom przysługuje świadczenie. Przypomniała, że pierwsze dziecko otrzymywało świadczenie przy kryterium dochodowym.

- My zakładaliśmy, że będzie to 30-32 proc. Okazało się, że skala ubóstwa jest większa, niż wynikało to z naszych danych - wyjaśniła minister.

Jak wynika z danych MRPiPS, na pierwsze lub jedyne dziecko wypłacanych jest około 42 proc. świadczeń; to ponad 1,5 mln dzieci. 40 proc. z nich stanowią jedynacy.

Praca na emeryturze

Minister Rafalska została również zapytana o zakaz pracy na emeryturze. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej oceniła, że takie rozwiązanie "nie wchodzi w grę". - Chcę zdementować absolutnie. Nie ma takiego planu. W moim resorcie nie toczą się, ani nie toczyły się żadne prace nad zakazem łączenia pracy z emeryturą - mówiła Rafalska i dodała, że "jest zwolennikiem nieograniczania zarobkowania".Minister przypomniała, że niedawno zakończył się "przegląd emerytalny", który był poprzedzony wieloma debatami. - Przy tych debatach pojawiały się różne głosy i oceny systemu emerytalnego, w tym również łączenia, czy ograniczeń, czy długości, czy stażu pracy, minimalnej emerytury, waloryzacji. Te aspekty, wnioski (...) przedstawiliśmy resortom - poinformowała.

Do 6 grudnia ministerstwo czeka na uwagi innych resortów oraz strony społecznej, a następnie przygotuje końcową rekomendację dla Rady Ministrów. Rafalska powiedziała, że do końca grudnia wszystkie uwagi i wnioski zostaną przedstawione na Stałym Komitecie Rady Ministrów.

- Wierzę w mądrość Polaków, a przede wszystkim podkreślam cały czas, że nie jest to obowiązek przejścia na emeryturę, tylko jest to prawo, z którego możemy skorzystać - dodała minister.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (23)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
unidoimagination
Jakim prawe daj ukraincom! FUJ!!! Polakom zabrali zabronili juz dawno nie daja nic zaden socjal wW angli , francij teraz niemcy!!! A dlaczego niemcy,francja ,wlosi i ine kraje nie przyjmuja uchodzcow wojennych z ukrainy??? a Polska bogata daje ukraincom Jakim cudem!!!!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marta33
500+ to wielka nieuczciwość, to janosikowe! te pieniądze powinny trafiać do ludzi, którzy pracują!!!!!!!!!!!!!!!!! np w formie ulgi podatkowej
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Aigiler_
Jeśli ta partia degrengolady utrzyma się przy władzy to skończy się to rozdawaniem kartek na żywność i benzynę a nie pieniędzy.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane