• rozwiń

"To najlepszy dowód, że PiS wie, jak rozwala system". Komentarze po apelu premiera

Premier w expose: zmieńmy Konstytucję tak, aby zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PPK i IKE Odtwórz: Premier w expose: zmieńmy Konstytucję tak, aby zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PPK i IKE
Premier w expose: zmieńmy Konstytucję tak, aby zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PPK i IKE "Źródło: tvn24"

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w swoim expose o zmianę Konstytucji w taki sposób, aby zagwarantować prywatność i ochronę pieniędzy Polaków zgromadzonych w PPK i IKE. - To bardzo dobra propozycja - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Ekonomiści są podzieleni.

- Dziś dajemy Polakom wybór. W naszym projekcie każdy może otrzymać pieniądze z OFE, które staną się prywatnymi środkami gromadzonymi na emeryturach, ale można też swoją składkę przepisać do konta w ZUS. Zrobiliśmy to, bo wierzymy, że partnerstwo i wolność decydowania rodzi zaufanie, a nie ma systemu emerytalnego bez zaufania, ale zrobiliśmy coś znacznie więcej - wprowadziliśmy pierwszy, przełomowy program prywatnego oszczędzania. Prywatnego oszczędzania, które jest podstawą zdrowego liberalizmu i kapitalizmu, podstawą zdrowej gospodarki - powiedział w expose szef rządu o programie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Mówiąc o PPK, premier podkreślał, że jest to program, który daje możliwość długofalowego formowania polskiego kapitału. - Nasz program jest programem zainicjowanym przez rząd, ale oszczędności, które gromadzą w nim Polacy, są środkami w pełni prywatnymi i dziedziczonymi - mówił.

- Ale jednocześnie rozumiemy nieufność Polaków do systemu. Nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących tutaj na sali: naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP tak, aby zagwarantować środki PPK i Indywidualnych Kont Emerytalnych, zagwarantować ich prywatność i ochronę - tak możemy odzyskać zaufanie obywateli, przywrócić im wiarę w godną egzystencję - powiedział szef rządu.

"Bardzo dobra propozycja"

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, zapytany o pomysł zmian w Konstytucji ocenił, że jest to "bardzo dobra propozycją i dobrze byłoby, gdyby została poparta przez wszystkie siły polityczne".

- Poziom zaufania do systemu emerytalnego jest mały, a to jest na to odpowiedź. Nawoływałem do tego od wielu miesięcy, żeby zwiększyć ten poziom gwarancji np. poprzez wprowadzenie regulacji, że zmiana tego typu ustaw (dotyczących systemu emerytalnego - red.) wymaga kwalifikowanej większości głosów. Nie chodzi o dyskusje czy to (środki w PPK - red) jest prywatne, czy nie prywatne, premier powiedział, że to prywatne. Chodzi o stabilność regulacji - dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. "Trudno wyobrazić sobie, by jakaś partia tego nie poparła" - zaznaczył.


Według zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Rafała Mikusińskiego "każda zmiana przepisów, a w szczególności Konstytucji, w celu zagwarantowania prywatności i ochrony środków zgromadzonych w PPK i na IKE z pewnością przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli do systemu emerytalnego".

"Co ważniejsze, byłoby to istotne wsparcie w upowszechnianiu długoterminowego i systematycznego oszczędzania w społeczeństwie z przeznaczeniem na emeryturę, co stanowiłoby wzmocnienie roli rynku kapitałowego w dostarczaniu finansowania do polskich przedsiębiorstw" - napisano na Twitterze KNF.Zdaniem ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka wpisanie do Konstytucji gwarancji dla PPK i IKE "pomogłoby odbudować wiarygodność kapitałowej części polskiego systemu emerytalnego po jej dewastacji w latach 2013-2014".


"Aby zwiększyć zaufanie do instytucji finansowych jak PPK czy IKE nie potrzeba zmieniać konstytucji, jak proponuje premier, wystarczy jej przestrzegać" - ocenia jednak reprezentująca przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan.

W ocenie dziennikarza ekonomicznego Macieja Głogowskiego premier Morawiecki "zorientował się, że PiS rozwala system emerytalny (obniżka wieku emerytalnego, 30krotność, przepisanie OFE do ZUS, ale bez dziedziczenia), więc zaproponował, by PPK i IKE wpisać do Konstytucji (dać gwarancję prywatności)".

"To najlepszy dowód, że PiS wie, jak rozwala system" - skomentował Głogowski na Twitterze.

Z kolei Marek Chądzyński z "Dziennika Gazety Prawnej" w odpowiedzi napisał, że "dotychczasowe publiczne deklaracje - że jako prywatne IKE pieniądze z OFE będą nie do ruszenia - wydają się nie wystarczać nawet tym, którzy je składali".
"O ile dobrze rozumiem, premier Morawiecki publicznie stwierdził, że ludzie nie mają zaufania do systemu emerytalnego i że to uzasadnione. Po czym uznał, że jak zmieni konstytucję, to to zaufanie przywróci. To jest niesamowita koncepcja intelektualna" - napisał dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch.
O PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Do PPK zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do systemu na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Firmy włączane są do PPK stopniowo, zaczynając od największych. Program objął 1 lipca br. te z nich, które 31 grudnia 2018 zatrudniały co najmniej 250 pracowników. Do 26 października Polski Fundusz Rozwoju otrzymał potwierdzenie o podpisaniu na czas takich umów przez 3871 firm, czyli 97 proc. uczestniczących w tej fazie programu PPK.

Do 12 listopada największe firmy miały czas na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Natomiast pierwsze wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć i pobrać już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie o PPK. Wpłaty należy przekazać do instytucji finansowej począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzenie PPK.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Cyfrowy Baron
Dla mnie najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed pazernością polityków jest nieprzystępowanie do PPK i tak właśnie postąpiłem - nie wezmę w tym udziału.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
matiga
W obecnej Konstytucji mamy zapisaną powszechną edukację i ochronę zdrowia. Czy coś z tych zapisów wynika dla przeciętnego Polaka-Szaraka?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
cyberjarek
I przy okazji coś tam w konstytucji innego w nocy popsują...
Pomijam fakt, że dla nich konstytucja to przecież kawałek książeczki, a trzymają się jej w zależności czy pomaga czy nie...
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
templars1
Żadna zmiana Konstytucji nie przesłoni tego, iż rozmontowano system emerytalny, a pieniądze przejął rząd w zamian składając obietnicę, że będzie wypłacał emeryturę.
Dla zamydlenia oczu zaproponowano -nowy "lepszy system" który da w przyszłości stary i nowy portwel.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane