• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Sejm

Zmiana czasu na zimowy. To już może ostatni raz, projekt idzie jak burza

Władysław Kosiniak-Kamysz o projekcie likwidacji zmiany czasu Odtwórz: Władysław Kosiniak-Kamysz o projekcie likwidacji zmiany czasu
Władysław Kosiniak-Kamysz o projekcie likwidacji zmiany czasu "Źródło: tvn24"

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 roku - wyjaśnił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - To jeszcze nie finał (...) teraz projekt trafia do drugiego czytania, ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita - powiedział szef ludowców.

Były minister pracy w rządzie PO-PSL jednocześnie dziękował przedstawicielom wszystkich partii oraz autorowi projektu Markowi Sawickiemu.

- Bardzo dziękujemy wszystkim posłom z PiS-u, Platfromy, Kukiz'15, Nowoczesnej. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali. Oczywiście to jeszcze nie finał, bo to pierwsze czytanie i teraz (projekt - red.) trafia do drugiego czytania, ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita. To się strasznie rzadko zdarza - zwracał uwagę Kosiniak-Kamysz.

- Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 roku - wyjaśnił prezes PSL.

Projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego trafił do Sejmu w połowie września i zakłada, że po wejściu przepisów czasem urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej będzie czas letni środkowoeuropejski.

W środę propozycją zajmowali się członkowie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, którzy przyjęli projekt. Teraz dokument trafi do drugiego czytania.

Oznacza to, że na posiedzeniu Sejmu wszystkim parlamentarzystom zostanie przedstawione sprawozdanie komisji o projekcie ustawy, a w dalszej kolejności zostanie przeprowadzona debata, w czasie której mogą być zgłaszane kolejne poprawki i wnioski.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Jakie korzyści

Zdaniem autorów nowych przepisów, likwidacja zmiany czasu z letniego na zimowy może przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

Ponadto, zdaniem PSL, zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, które wpływa niekorzystnie na samopoczucie, objawiając się między innymi kłopotami ze snem czy problemami z koncentracją.

Niektórzy naukowcy uważają, że manipulowanie czasem powoduje silny "szok czasowy", działający bardzo niekorzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi oraz jest przyczyną wielu chorób. Zgodnie z raportem "Zła zmiana" autorstwa Fundacji Republikańskiej oraz Stowarzyszenia KoLiber, po zmianie czasu występuje większe ryzyko zawałów serca, wzrost liczby wypadków drogowych, występowanie zaburzeń snu, samopoczucia i nastroju.

Zdaniem PSL, zmiana czasu powoduje również utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, szczególnie sektora transportowego i bankowego. Wskazano, że pociągi i samoloty są zmuszone dostosować się do przesunięcia czasu, co niekiedy oznacza godzinny postój lub specjalną zmianę rozkładu. Tymczasem banki ogłaszają przerwy techniczne w celu wprowadzenia zmiany czasu, podczas których usługi bankowości elektronicznej są niedostępne.

Kiedy przestawimy zegarki

Nad Wisłą czas letni i zimowy obowiązuje na stałe od 1977 roku.

W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października.

Musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu - z godziny 3.00 na 2.00. To oznacza, że pośpimy o godzinę dłużej.

Zaś do rytmu letniego wrócimy dopiero w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marynarz47
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
joxyz
Czas letni w zimie oznacza że rozjaśniać się będzie rano o godz 7.45, z to znaczy że dzieci na wsi będą chodziły do szkoły z latarkami!
I to wymyślił PSL???
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
hd52
Pomyślcie zanim zrobicie głupstwo. Dlaczego pakujemy się w problemy z uwagi na powiązania systemowe z Niemcami, chociażby korzystanie w Polsce z sygnału czasu emitowanego z Frankfurtu. To miałoby sens gdyby nasi sąsiedzi zrobili tak samo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tojajestem
No nareszcie jedna mądra decyzja. Nie wiem po co to przeswtawianie zegara. Ziemia kręci się jednakowo, więc nie ma sensu przestawiać zegara, a jeśli komuś nie pasuje - może albo wcześniej albo póżniej iść do pracy.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane