• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ziemniaki z flagą, ale nie wszystkie. Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie

Minister Ardanowski chce, by polskie ziemniaki były odpowiednio oznaczane Odtwórz: Minister Ardanowski chce, by polskie ziemniaki były odpowiednio oznaczane
Minister Ardanowski chce, by polskie ziemniaki były odpowiednio oznaczane "Źródło: tvn24"

Ziemniaki będą oznaczane flagami kraju, z którego pochodzą. Tak wynika z rozporządzenia przygotowanego przez ministra rolnictwa w porozumieniu z ministrem zdrowia. "Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie" - poinformował na Twitterze szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych w czwartek zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Ustaw.

"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Teraz wystąpię też do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa" - poinformował na Twitterze minister rolnictwa.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Ziemniaki z flagą

Przedstawiciele ministerstwa wskazali, że celem nowelizacji rozporządzenia jest udostępnienie konsumentom informacji o państwie pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym.

"Informacji wskazującej państwo pochodzenia będzie towarzyszyć wizerunek flagi tego państwa. Informacja będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków pakowanych (z wyłączeniem tych których opakowania oznakowano logo >>Produkt polski<<) jak i sprzedawanych >>na wagę<< - wyjaśniono.

Co ważne, wymóg znakowania ziemniaków będzie dotyczył tylko krajowych podmiotów oferujących ziemniaki w opakowaniach i producentów spoza UE, Turcji i państw członkowskich EFTA (Islandia, Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein).

W przypadku opakowanych ziemniaków sprowadzanych z wyżej wymienionych kierunków, informacje o pochodzeniu ziemniaków będzie trzeba podawać "na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio ich prezentacji".

Jak czytamy w rozporządzeniu, opakowane ziemniaki, które zostały oznakowane i wprowadzone do sprzedaży zgodnie z dotychczasowymi przepisami, mogą pozostać w obrocie do wyczerpania ich zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2019 roku.

Zmiana projektu

Rozporządzenie zostało przygotowane w porozumieniu ministra rolnictwa z ministrem zdrowia.

Takie rozporządzenie minister Ardanowski zapowiadał już na początku tego roku, a prace legislacyjne nad drugą jego wersją zakończyły się na początku listopada 2018 roku.

Jak sprawdził Konkret24, w pierwszej wersji tego aktu nie było mowy o oznakowaniu ziemniaków flagą, a według Ministerstwa Spraw Zagranicznych projektowane pierwotnie przepisy były sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane