• rozwiń
  • WIG20 2167.53 +0.53%
  • WIG30 2454.34 +0.50%
  • WIG 57174.53 +0.49%
  • sWIG80 11462.96 -0.23%
  • mWIG40 3647.98 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:45

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Zgubiłeś kartę płatniczą na wakacjach? Wyjaśniamy, co zrobić, żeby złodziej nie wyczyścił konta

"Biznes dla ludzi" cz. 1 Odtwórz: "Biznes dla ludzi" cz. 1
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Zwłaszcza podczas wakacji trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszych kart płatniczych | Video: "Biznes dla ludzi" cz. 1

Sezon wakacyjnych wyjazdów coraz bliżej. Warto już teraz zadbać o to, aby urlop był udany i bezpieczny. Szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Co zrobić, gdy na wakacjach zgubimy kartę płatniczą? O tym w programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

Gdy zgubimy kartę na wakacjach, musimy ją jak najszybciej zastrzec. - W wielu przypadkach odpowiedzialność przyjmuje na siebie bank. Ale przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić, jak działa nasza karta. Mamy bowiem pewne zasady, które wynikają z przepisów prawa. Często jest też tak, że mamy np. dodatkowe ubezpieczenia albo bank bierze na siebie odpowiedzialność w szerszym zakresie - podkreślił Paweł Majtkowski, analityk z centrum finansów Aviva.

Bank kwestionuje

Ważne: od chwili poinformowania banku o kradzieży karty klient nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzone przy jej użyciu transakcje. Bank może jednak kwestionować operacja, do których użyto PIN-u.

- Podstawowa odpowiedzialność wynikająca z przepisów prawa jest taka, że od momentu, kiedy informujemy bank nie odpowiadamy w ogóle za te transakcje. Z kolei do chwili poinformowania banku odpowiadamy do równowartości kwoty 150 euro. W przypadku transakcji zbliżeniowych odpowiedzialność ta to 50 euro. Tyle maksymalnie możemy stracić, gdyby przestępcy wykorzystali naszą kartę - ocenił ekspert.

Podkreślił jednak, że to "naszą rolą jest to, żeby wykazać, iż prawidłowo chroniliśmy kartę".

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane