• rozwiń

Temat: Praca

Baby boomers, X, Y i Z. Zderzenie pokoleń na rynku pracy

"Biznes dla ludzi", 15.12 - cz. 1 Odtwórz: "Biznes dla ludzi", 15.12 - cz. 1
"Biznes dla ludzi", 15.12 - cz. 1 "Źródło: TVN24 BiS"

Na rynku pracy spotykają się osoby z różnych pokoleń. Czym się różnią ich style pracy i jakie mają oczekiwania? Wyjaśniamy w programie "Biznes dla ludzi".

Jacek Krajewski, ekspert Goldenline twierdzi, że obecnym rynku pracy spotykają się cztery pokolenia. 

Różne pokolenia

- Chodzi o pokolenie baby boomers z powojennego wyżu demograficznego, następnie mamy pokolenie X, czyli z okresu 1965-1980 oraz generację Y, czyli osoby urodzone po 1980 roku, a także pokolenie Z. To osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy - wymienia Jacek Krajewski i dodaje, że te pokolenia różnią się nie tylko wiekiem.

- Różnice miedzy nimi wynikają z warunków społecznych, ekonomicznych oraz kulturowych, w których te osoby się wychowały. To determinuje ich podejście do stylu życia i pracy. A co za tym idzie również oczekiwań co do pracodawcy - mówi Krajewski.

Przywiązanie i zmiana

Ekspert podkreśla, że kluczowe dla ostatniego pokolenia, czyli Z jest podejście do nowych technologii i internetu. - To dla nich naturalne narzędzie komunikacji - uważa Krajewski i dodaje, że dla pokolenia Z czymś stałym jest zmiana.

- Te osoby średnio w czasie kariery zawodowej będą zmieniały pracę 17 razy i aż pięciokrotnie będą zmieniały branżę - mówi Krajewski.

Inaczej jet w przypadku osób ze starszych pokoleń. Krajewski uważa, że dla starszych nich praca czymś bardzo ważnym. - Jest przywiązanie do jednego etatu, szczególnie wśród pokolenia Baby Boomers.

Dbać o rozwój

Ekspert twierdzi, że przedstawiciele wszystkich pokoleń powinni stale podnosić swoje kompetencje. - Wiele zmian determinują technologie. To, co było kilka lat temu pożądane na rynku pracy, w tym momencie może stać się mniej atrakcyjne. Osoby ze starszego pokolenia mogą się doszkalać robiąc różnego rodzaju kursy i certyfikaty związane z opanowaniem kluczowych technologii, bo jest to immanentny składnik oczekiwań pracodawcy - twierdzi Krajewski.

- Warto mieć uszy i oczy szeroko otwarte. Trzeba mieć pozytywne podejście do nadchodzących zmian na rynku pracy - ocenia.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane