• rozwiń
  • WIG20 2193.57 -0.94%
  • WIG30 2526.15 -0.96%
  • WIG 56825.41 -0.77%
  • sWIG80 11482.93 -0.09%
  • mWIG40 3938.69 -0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:51

Dostosuj

Temat: Cyberbezpieczeństwo

Największy atak hakerów na klientów banków w Polsce. Sprawdź, czy Twoje pieniądze są bezpieczne

Największy atak hakerów na klientów banków w Polsce. Sprawdź, czy Twoje pieniądze są bezpieczne
Foto: freeimages.com Foto: Polskie banki zostały zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie - GozNym

Pomimo rosnącej aktywności cyberprzestępców, pieniądze klientów zdeponowane w bankach są bezpiecznie - zapewnia Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich.

W poniedziałek IBM X-force poinformował, że polskie banki zostały zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie - GozNym. To najszerzej zakrojony tego typu atak w Polsce - zaatakowano 17 banków komercyjnych oraz 230 banków spółdzielczych.

Walka trwa

- Specjaliści banków prowadzą nieustanną ochronę systemów tych organizacji, odpierając dziesiątki, jeśli nie setki, różnego typu ataków dziennie - powiedział PAP Technologie Przemysław Barbich, dyrektor Zespołu Public Relations w Związku Banków Polskich.

Przypomniał także podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z systemów bankowości internetowej. - Żaden bank nigdy nie wysyła do swoich klientów pytań dotyczących haseł lub innych poufnych danych ani próśb o ich aktualizację. Pamiętajmy również, że komputer lub telefon komórkowy podłączony do internetu musi mieć zainstalowany program antywirusowy i musi on być na bieżąco aktualizowany - podkreślił przedstawiciel Związku Banków Polskich.

Oszuści

Wykryty przez IBM malware GozNym zainstalowany na komputerze ofiary nie dopuszcza w ogóle klienta do połączenia się ze stroną bankowości elektronicznej. W zamian przekierowuje ofiarę na fałszywą, ale wyglądającą identycznie jak prawdziwa stronę banku, gdzie ofiara wpisuje swoje dane logowania i zdradza je tym samym przestępcom.

Ofiarami najnowszej fali tego malware obok polskich banków, stały się jeden portugalski i jeden amerykański. Portal Intelligence Security, opierając się na informacjach X-Force, wskazuje, że serwery umożliwiające ten atak znajdują się w Moskwie.

Limor Kessem, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w IBM przekonuje, że zasobami umożliwiającymi przeprowadzenie ataku zakrojonego na tę skalę, dysponuje jedynie kilka organizacji cyberprzestępczych na świecie.

Kopie witryn

- Ataki wymagające stworzenia wiernej kopii oryginalnych witryn dostawców usług bankowych wymagają zaangażowania dużych zasobów, trzeba bowiem oddzielnie opracować strony każdego z atakowanych banków. Jedynie grupa Dridex i prawdopodobnie Neverquest dopuściły się dotąd takich czynów - mówi w rozmowie z Security Week Kessem.

Intelligence Security donosi, że w kwietniu GozNym zaatakował już 24 banki amerykańskie. Według informacji SC Magazine do 14 kwietnia w wyniku funkcjonowania malware, cyberprzestępcom udało się przechwycić z północnoamerykańskich banków 4 mln dol.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
axtercnaa
Opowieści mchu i paproci - akcja aby sprzedać nieświeży kotlet sprzedawanego przez IBM — Trusteera.
Pewnie zawsze znajdzie się naiwniak co otworzy załącznik od kuriera czy z jakąś fakturą ale to nic nowego.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane