• rozwiń

Bank już nie wymusi egzekucji. Bankowcy apelują o tanie umowy notarialne

Bank już nie wymusi egzekucji. Bankowcy apelują o tanie umowy notarialne
Foto: Shutterstock Foto: O wprowadzenie jednolitej, maksymalnej stawki za sporządzenie notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji

O wprowadzenie jednolitej, maksymalnej stawki za sporządzenie notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji - zwrócił się Związek Banków Polskich do ministra sprawiedliwości. Zdaniem ZBP to potrzebne po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. bankowego tytułu egzekucyjnego.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny zakwestionował formułę Bankowych Tytułów Egzekucyjnych (BTE), uznając, że narusza ona konstytucyjną zasadę równości. TK uchylił przepisy Prawa bankowego dotyczące tych zapisów. Wyrok wejdzie w życie w sierpniu 2016 r. Według ZBP, uwzględniając m.in. wyrok TK oraz praktykę w innych krajach Europy, "należy spodziewać się, że banki będą korzystać z oświadczeń o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego". "Korzystanie z tej formy dochodzenia należności jest jednakże związane z koniecznością poniesienia kosztów ich ustanowienia, które to koszty będą ponoszone przez kredytobiorców" - czytamy w liście skierowanym do ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka.

Tani akt notarialny

"Mając na względzie powyższe skutki szerokiego korzystania z oświadczeń o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego, a także biorąc pod uwagę, że jest bardzo wysoce prawdopodobnym, że sporządzanie przedmiotowych aktów przybierze charakter zrutynizowany (...) zwracam się o wprowadzenie jednolitej, maksymalnej stawki taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4 - 6 Kpc i jej ustalenie na jak najniższym poziomie" - napisano w liście.

W liście wskazano też, że sektor bankowy wypracuje i wdroży inny model zabezpieczenia wierzytelności.

Maksymalne opłaty

ZBP precyzuje, że wprowadzenie maksymalnej opłaty byłoby możliwe poprzez dokonanie stosownej zmiany w rozporządzeniu z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

"Ustalenie kosztu poddania się egzekucji w drodze aktu notarialnego na niskim poziomie, zminimalizuje ryzyko potencjalnego niekorzystnego odbioru wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 r. przez klientów, w szczególności ubiegających się o kredyt, którzy mogą upatrywać w przedmiotowym rozstrzygnięciu przyczyny nałożenia na nich konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów notarialnych" - przekonuje ZBP.

Bankowy tytuł egzekucyjny stwierdza wymagalną wierzytelność banku wobec osoby, której instytucja finansowa np. udzieliła kredytu. Jeśli dana osoba nie wywiązuje się z umowy, bank wystawia BTE. Klauzulę wykonalności takiemu dokumentowi nadaje następnie sąd i staje się on wówczas podstawą wszczęcia egzekucji komorniczej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane