• rozwiń

Temat: Praca

Zawody przyszłości. Sprawdzamy, gdzie zarobimy najwięcej

Jakie zawody dają dobrą pracę? Odtwórz: Jakie zawody dają dobrą pracę?
Foto: Wiele zawodów przyszłości ma związek z nowymi technologiami | Video: Jakie zawody dają dobrą pracę?

Tester gier, fundriser, czy maganer social media - to zawody, o których jeszcze dekadę temu nikt nie słyszał. Dziś oferty pracy na takie stanowiska to codzienność. Jakie zawody będą królować w przyszłości i dadzą zarobić? Wyjaśnił to Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service twierdzi, że rynek wciąż potrzebuje informatyków, matematyków czy energetyków.- Wszystkie zawody związane z matematyką są zawodami przyszłości. Na kolejnych miejscach znajdują się te oparte o medycynę oraz opiekę, zarówno nad osobami młodymi, jak i starszymi, chorymi - mówi Krzysztof Inglot.

Jak się uczyć?

Zdaniem Krzysztofa Inglota zawody związane z matematyką, inżynierią, czy medycyną wciąż powinny opierać się na klasycznej metodzie edukacji, czyli wyższych studiach.

- Warto wyjechać np. na roczną wymianę. Każdy dokument potwierdzający studia na zagranicznym uniwersytecie mocno polepszają nasz wizerunek w oczach przyszłego pracodawcy - twierdzi Inglot.

- W tych zawodach potrzebna jest głównie twarda, fachowa wiedza. Kompetencje miękkie są istotne w zawodach przyszłości, które dopiero do nas przyjdą z zagranicy - dodaje Inglot.

Według Inglota w najbliższych 10 czy 15 latach dobrą pracę będą dawały profesje związane z naukami ścisłymi. - To także takie zawody, w których ciągle musimy się uczyć i rozwijać - dodaje.

Inna ścieżka?

Krzysztof Inglot zauważa, że osoby, które skończyły kierunki humanistyczne coraz częściej decydują się na przekwalifikowanie.

- Jeżeli nie odnieśli sukcesu w bardzo wąskiej specjalizacji, to rynek może być dla nich przepełniony. Wtedy nie mogą tak szybko rozwijać się, czyli  awansować i liczyć na podwyżki. Te osoby nie mogą spełnić swoich aspiracji i potrzeb życiowych. Wtedy mogą podążać w kierunku zawodów, które dopiero się tworzą - uważa Inglot.

Co jeszcze?

W programie "Biznes dla ludzi" wyjaśnialiśmy również, co zmieniło nowe prawo restrukturyzacyjne. Rozmawialiśmy o zagadnieniach związanych z wykonywaniem testamentu. Mówiliśmy też o tym, co zrobić ze szkodami, które zostały wyrządzone prze dzikie zwierzęta.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane