• rozwiń

Od listopada wyższy zasiłek pielęgnacyjny

Od listopada wyższy zasiłek pielęgnacyjny
Foto: Shutterstock Foto: Od 1 listopada tego roku wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wyniesie 215,84 zł miesięcznie

Od 1 listopada wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny. Sprawdziliśmy, ile dokładnie wyniesie podwyżka. Wyjaśniamy także, kto może skorzystać ze świadczenia oraz jak się o nie ubiegać.

Zasiłek pielęgnacyjny - ile wynosi?

Od 1 listopada tego roku wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wyniesie 215,84 zł miesięcznie. Teraz jest to 184,42 zł miesięcznie. Oznacza to podwyżkę o 31,42 zł miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny - komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, które przyznaje się, aby pomóc w częściowym pokryciu wydatków związanych z zapewnieniem opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje zarówno niepełnosprawnym dzieciom, jak i dorosłym. Aby móc jednak pobierać świadczenie osoby, które ukończyły 16 lat muszą posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia. Ponadto, z zasiłku mogą skorzystać osoby, które ukończyły 75 lat.

Prawo do zasiłku przyznaje się na czas nieokreślony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W takim przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego wygasa w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Świadczenie przyznawanie jest niezależnie od otrzymywanych dochodów.

Zasiłek pielęgnacyjny - komu nie przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny jest często mylony z dodatkiem pielęgnacyjnym. Nie wolno zapomnieć o tym, że są to różne świadczenia. Nie można bowiem pobierać zarówno dodatku pielęgnacyjnego, jak i zasiłku pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje też osobie, która przebywa w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie. Ze świadczenia nie można skorzystać także w przypadku, gdy
podobne świadczenie jest już pobierane za granicą.

Zasiłek pielęgnacyjny - jak złożyć wniosek?

Aby móc skorzystać ze świadczenia należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Należy to zrobić w urzędzie gminy lub miasta.

WZÓR WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO

Do wniosku należy też dołączyć takie dokumenty, jak: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka), a także orzeczenie o niepełnosprawności, o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty jej powstania lub o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wspomnianych dokumentów nie muszą okazywać osoby, które ukończyły 75 lat.

Zasiłek jest wypłacany raz w miesiącu. Harmonogram wypłat ustalany jest przez podmiot odpowiedzialny za wydawanie świadczenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane