• rozwiń

Chorzy pod lupą ZUS. Tysiące osób musi zwracać zasiłki

Rzecznik ZUS: pobiliśmy rekord e-zwolnień Odtwórz: Rzecznik ZUS: pobiliśmy rekord e-zwolnień
Rzecznik ZUS: pobiliśmy rekord e-zwolnień "Źródło: tvn24"

Nowa aplikacja pomaga urzędnikom identyfikować tych, którzy pracują, będąc na zwolnieniu lekarskim. Tysiące osób musi zwracać zasiłki, głównie prowadzący działalność gospodarczą - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

"Rz" ustaliła, że automatycznie sprawdzane są wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które dobrowolnie płacą składkę na ubezpieczenie chorobowe.

"ZUS wdrożył nowe narzędzie w swoim systemie informatycznym już w sierpniu 2018 roku. Miało zwiększyć skuteczność kontroli osób nadużywających zwolnień lekarskich do dorabiania na boku. Rezultaty są widoczne - liczba spraw wzrosła o kilkanaście procent i są one rozpatrywane bardzo szybko" - czytamy.

Wstrzymanie wypłat

Według dziennika w ostatnim kwartale 2018 roku ZUS wydał 9,2 tysiąca decyzji wstrzymujących wypłatę 9 milionów złotych zasiłków. Teraz ta liczba wzrosła. W pierwszym kwartale tego roku ZUS wydał bowiem już 10 tysięcy decyzji na 9,2 miliona złotych.

"Jeśli ZUS udowodni przedsiębiorcom, że w czasie zwolnienia lekarskiego podejmowali inną działalność, muszą zwrócić zasiłek za czas fikcyjnej choroby" - wyjaśnia gazeta. Jak dodaje, "w grę" wchodzą kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. "W wielu wypadkach dzięki nowej aplikacji ZUS nie zdąży nawet wypłacić nienależnych świadczeń" - pisze "Rz".

- Tylko w 2018 roku wypłaty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na zasiłki chorobowe sięgnęły 11,5 miliarda złotych - tłumaczy w rozmowie z gazetą Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. - To są środki nas wszystkich odprowadzających składki na ubezpieczenie chorobowe. Wprowadzane narzędzia pozwalają przede wszystkim szacować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, dzięki czemu możemy w porę podjąć działania, które zapobiegną wątpliwym wypłatom - dodaje.

Z doświadczenia urzędników wynika, że najczęściej nieprawidłowości dotyczą właścicieli warsztatów samochodowych, salonów urody, kwiaciarni, hurtowni i sklepów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
brakuje kasy na szkolenia w ZUSie i na loty marszałka, a dlaczego pracując w jednej w firmie i zdycham,założyłem dodatkowo firmę i pracuję po 12 godzin dziennie muszę płacić dwa zdrowotne
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Dziwie sie każdej osobie w Polsce która otworzyła w tym chorym kraju jakas własna działalność gospodarczą , własny biznes . Płacic prawie 1,5 tys zł podatków na tych którym SIĘ NALEZY i jeszcze nie można zachorowac bo cię traktują jak złodzieja . Tylko podziwiac odważnych
  • 4
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
mieszek1960
Rozróżnijmy pojęcia: fikcyjnie chory, czy pracujący pomimo choroby.
Jak zdrowy człowiek dostał zwolnienie lekarskie? Lekarz nie ponosi konsekwencji?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane