• rozwiń

Temat: Gospodarka

Przyłapani na gorącym uczynku. Zarzuty dla wiceprezesa SRK i wręczającego mu łapówkę

CBA zatrzymuje gorącym uczynku. Łapówka na parkingu Odtwórz: CBA zatrzymuje gorącym uczynku. Łapówka na parkingu
Foto: Wiki/CC BY-SA 4.0 | Video: tvn24bis/CBA Foto: Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiła m.in. kopalnia Makoszowy | Video: CBA zatrzymuje gorącym uczynku. Łapówka na parkingu

Zarzut przyjęcia korzyści majątkowej usłyszał wiceprezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), a prezes spółki okołogórniczej zarzut wręczenia tej korzyści – podała w sobotę prokuratura.

W piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że na parkingu przed centrum handlowym w Jaworznie wiceprezes SRK przyjął 30 tys. zł łapówki od prezesa firmy wykonującej milionowe zlecenia na rzecz tej spółki. Mężczyzn zatrzymano na gorącym uczynku.

Śledztwo

CBA podało też, że w sejfie w siedzibie spółki, którą kierował zatrzymany prezes, zabezpieczono ponad 110 tys. zł w gotówce.

- Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie, nadal prowadzone są czynności z udziałem podejrzanych – powiedziała w sobotę PAP szefowa katowickiego wydziału Prokuratury Krajowej Małgorzata Bednarek.

Co to jest SRK?

Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiają nierentowne placówki, które zmagają się z problemami finansowymi. Spółka stara się także zagospodarowywać poprzemysłowe tereny i obiekty. W ciągu minionych dwóch lat likwidacja infrastruktury przekazanej do SRK, osłony socjalne dla odchodzących górników oraz działania polikwidacyjne i inne świadczenia kosztowały w sumie blisko 1,5 mld zł. Harmonogram likwidacji rozpisany jest obecnie do 2021 r.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane